Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Google’ın insansı robotu yeni yeteneklerini gösterdi

Google’ın insansı robotu yeni yeteneklerini gösterdi

admin admin -
46 0

Yeni görüntüleri yayınlanan Google‘ın insansı robotu gelen güncellemelerin ardından tıpkı bir insan gibi kar üzerinde yürüyebiliyor ve nesneleri kaldırıp toplayabiliyor. Yeni dizayn Atlas robotu , iç ve dış çevreye göre dizayn edildi. Boston Dynamics tarafından paylaşılan videoda robot karda yürürken çevresel etkenlere maruz bırakıldığı ve halen düzgün bir şekilde yürümeye devam ettiği gözlendi. Ayrıca , kutuları toplayıp raflara yerleştirdiği de büyük ilgi çekti. Google tarafından satın alınan robot şirketinin yeni insansı robotu , teknolojinin hangi noktaya geldiğini gözler önüne seriyor.

Videodaki bir sahnede bir adam Atlas‘ın elindeki kutuyu birkaç kez yumruklayıp yere düşürüyor , ve robot kutuyu takip edip rafa yerleştiriyor. Aynı zamanda bilerek yere düşürülüp , tekrar kendini toparlayıp kalkma yeteneğinede sahip. Son sahnede ise , robot kapıyı açıyor ve dışarıya doğru yürüdüğü gözlemleniyor.

Youtube videosunun altında ise şöyle bir açıklama bulunuyor: ” Robot , akıllı telefonlardan yönetilmek üzere tasarlandı. Elektrikli ellere sahip ve hidrolik bir şekilde çalışıyor. LIDAR ve ses sensörleri sayesinde araziyi , engelleri tanımlayabiliyor , navigasyon özelliği ile yardım isteyebiliyor.”

Denge kabiliyeti ile insanları şaşırtan ve “Robot neslimi geliyor?” sorusunu akıllara getiren Google’ın yeni nesil robotu , açısal momentumunu koruyarak hızını sabitleme özelliğine de sahip.

Yakın gelecekte askeri ve savunma gibi amaçlar için kullanılmayı düşünülen Atlas aynı zamanda bir zamanların korku filmi ‘Terminatör’ ü hatırlatıyor. Yapımında çelik , alüminyum ve titanyum bulunan robot 81.1 kilogram ağırlığında. Atlas’ın bilim kurgu filmlerinden gelmiş gibi bir havası var. Adeta seviye atlayan robot insani özelliklere bir nebze daha yaklaştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir