Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Göğüs kanserine özel ilaç

Göğüs kanserine özel ilaç

admin admin -
46 0

İngiltere’de uzmanlar meme kanserini sadece 11 günde minimuma indirgeyen bir ilaç bulduklarını açıkladı. Her yıl yüz binlerce kişinin yakalandığı meme kanserini yenmek için iki ilacın birlikte kullanımı gerekiyor. Avrupa Göğüs Kanseri toplantısında sunulan heyecan verici bulgular kadınları sevindirdi. Kemoterapi tedavisine gerek kalmadan meme kanserini önleyen bu iki ilaç 257 kadın üzerinde denendi ve başarılı sonuçlara ulaşıldı. Kanser hücrelerindeki bir zayıflığı hedef alan tedavi her hastaya özel olarak uygulanabilecek. 

Hastalığın teşhisinden ameliyata kadar olan süreçte çoğu hastada tümör yok oldu.

Londra’da bulunan Kanser Araştırma Enstitüsünden uzman doktor Judith Bliss tedavinin verdiği sonuçları “inanılmaz” olarak nitelendirdi. Tedaviyi bu kadar çabuk bulacaklarını düşünmeyen doktor son derece şaşkın olduğunu belirtti.

İki ilaçta da meme kanserine yol açan HER2 proteinini yok etmeye yarayan antijenler mevcut. Tümörün vücutta büyümesini engelleyen ilaçlar testlerin ardından seri üretime geçecek. Kadınların artık kemoterapiye ihtiyaç duymayacağını söyleyen uzmanlar bu iki ilacın önemli bir yan etkisi olmadığını da söyledi. Her meme kanseri türünün bir açığı olduğunu belirten Londra Kanser Enstitüsü başkanı bu iki ilacın çoğu meme kanseri türünde başarılı sonuçlar verdiğini belirtti.

Meme kanseri , meme dokusunda bulunan hücrelerin işlev bozukluğu nedeniyle aşırı büyümesi ve tümöre yol açmasına denir. Meme kanseri türleri arasında en çok görülen ise duktal kanserdir.

Meme kanserine yakalanmamak için neler yapılmalıdır?

  1. Alkol kullanmayın. Aşırı alkol tüketen kadınlarda meme kanseri riski oldukça artıyor.
  2. Sigara kullanımı her kanseri tetiklediği gibi meme kanserinde de önemli bir rol oynuyor.
  3. Spor yapmak ve aktif bir yaşama sahip olmak kanseri önlemeye fayda sağlıyor.
  4. Sağlıklı beslenme hücreleri kanserden koruyor.

Türkiye’de her yıl 30.000 kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Erken teşhiste kanserli kadınların %90’ı sağlıklı bir yaşam sürmeye devam ediyor. 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir