Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Geçmeyen Migren Ağrıları

Geçmeyen Migren Ağrıları

admin admin -
30 0

Migren Ağrılarının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Başı ağrımayan kişi sayısı çok nadirdir ve insanları %2 lik bir kısmını oluşturur. Çoğu kişi hayatının belli dönemlerinde baş ağrısı çekmektedir. Migren ise yaşamı tehdit eden tehlikeli bir hastalık olmamaktadır. Genelde ataklar halinde görünen, başın tek tarafında meydana gelen, zonklayıcı bir baş ağrısı şeklindedir. Sosyal hayatı engelleyen bir rahatsızlıktır. Tedavisi vardır.

Migrennin Nedenleri

Migren ağrısının nedeni tam olarak bilinmese de beyin kan damarları ve beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişikliği sonucu meydana geldiği düşünülür. Bayanlardaki hormonal değişiklikler migren ağrısına yol açar. Genetik etkenler konusunda çalışmalar sürüyor.

 

Migren Belirtileri

Kişi migren sırasında bir süre kendini bulunduğu ortamdan çekmek ve dinlenmek ihtiyacı hisseder. Bazı migren ağrısının belirtileri kişiyi baş ağrısından daha çok rahatsız eder. Yorgunluk, ışıktan ve sesten rahatsız olma, kaslarda sızı, mide bulantısı, ishal, kabızlık, susuzluk, idrara sık çıkma, huzursuzluk, üzüntü tarzındaki belirtiler migren atağının geleceğini gösterebilir.

Migren Tedavisi

Akut migren denilen aşamada yani hasta ayda 1 veya 2 kez çeşitli sebeplerle migren atağa geçiriyorsa genellikle profilaktif denilen migren ağrısı tedavisi yerine migren ilaçları ile ataklar önlenir. Ancak ataklar ayda 4-5 kez ortaya çıkıyorsa profilaktif (koruyucu) tedavi yapılır. Burada önemli olan kişisel özellikler, hastanın sağlık öyküsü gibi etmenler göz önüne alınır.  Mesela hastanın tansiyonu veya diyabeti varsa bu yönde tedavi uygulanır, aynı şekilde obez ya da çok zayıf ise; gergin veya panik bir durumu varsa, yoğun günlük çalışma programı varsa gibi kriterler yönünde tedavi uygulanır.

 

Standart bir tedavi söz konusu mümkün değilse kişinin metabolizmasına ve kişisel özelliklerine göre tedavi yapılmaktadır. Profilaktif tedaviye rağmen kişinin atakları devam halindeyse ve tekrarlıyorsa kronik migren tedavisini uygulanır.

Her migren hastasına tedavi uygulanamaz. Doğru olan stresten, migren tipi baş ağrısını harekete geçiren diğer sebeplerden uzak bir yaşam sürmelidir. Bu sağlandığı halde gelen ağrı nöbetleri için de mutlaka bir doktora gidilmelidir. Çünkü doğru olmayan bir migren tanısı altta yatan tümör, beyin kanaması, kas ağrısı gerilim gibi bir başka baş ağrısı sebebini baş ağrısı gizleyebilir, tedavi edilebilecek bir ağrı şeklini uzun zaman çekme yanlışını doğurabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir