Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Gebelikte Diş Sağlığınıza Mutlaka Dikkat Edin! Yoksa….

Gebelikte Diş Sağlığınıza Mutlaka Dikkat Edin! Yoksa….

admin admin -
39 0
Diş Hekimi Yrd. Doç. Dr. Tolga Topçuoğlu’nun yaptığı açıklamada, ağız içinde dişlerin çürümesine neden olan çok sayıda mikro organizma bulunduğunu, aynı zamanda bebeklerin diş çıkarmaya başlamaları ile birlikte bu organizmaların doğrudan çocuğun dişlerine hücum ettiklerini belirtti. Topçuoğlu, bebeklerin süt dişlerinin çabuk çürümesinin sebebini de bu özelliğe bağladı. 
DAHA ÇOK İTİNA GÖSTERİLMESİ GEREKİYOR
Anne adaylarının dişlerinin bakımına daha fazla itina göstermelerinin gerekliliğine değinen Topçuoğlu, gebelik boyunca tükürüklerde ki asit oranı artmakta ve dişler çürümeye yatkın hale gelmektedir dedi. 
HAMİLELİK SÜRECİ İÇERİSİNDE GELİŞMEKTE OLAN İLK AYLAR SON DERECE ÖNEMLİ
Özellikle hamileliğin ilk aylarda görülen bulantı ve kusma sonrasında, anne adaylarının ağız hijyenine özen göstermesi gerekmekte. Bu kusmuklar da çürük riskini arttırmakta. Diş etleri problemi olan hamile kadınlar ağız bakımlarına dikkat etmezlerse, hormonal değişime endeksli olarak, diş eti rahatsızlıkları da artmakta. Diş eti kanayan anne adayları diş fırçalamaktan çekinmemeli. Diş üstlerinde bakteri birikmesine müsaade etmemeliler. 
C VİTAMİNİ DESTEĞİ ALINABİLİR
Dikkatlice ve sürekli yapılan ağız bakımını C vitamini desteği ile tamamlayan anne adayları, bu süreci hafif olarak atlatabilir. Fakat mutlaka bir diş hekimine muayene yaptırılıp, gereken tedbirlerin önceden alınması sağlanmalıdır. Hamilelik sırasında artan çürük miktarının da bulantıların artmasında negatif bir etkisi bulunmakta. Bulantı ve kusmaların hemen sonrasında dişler fırçalanmamalıdır. Fırçalama öncesinde bol suyla gargara yapılmalı, 20 dakika beklendikten sonra diş fırçalanmasına geçilmelidir. Çünkü mide içeriği asidik ortam yaratıp diş minesinin çözünmesine neden olmakta. 
DÜZENLİ DİŞ HEKİMİNE GİDİLMELİ
Uzmanlar hamilelik boyunca düzenli olarak diş hekimine gidilmesinin önemli olduğunu belirtmekte. Şiddetli ağrı ve iltihap durumlarında hamileliğin hangi aşamasında olunursa olunsun tedavi mutlaka gerekli. Çok özel durumlar haricinde diş tedavisi ve diş çekiminin gebeliğe hiçbir sakıncasının olmadığını söylüyorlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir