Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Gazze’de Eğitim Sistemi ve Çocuklar Tehlikede

Gazze’de Eğitim Sistemi ve Çocuklar Tehlikede

haberci haberci -
54 0

Gazze’de Eğitim Haklarından Mahrum Bırakılan 800 Bin Öğrenci

Gazze’deki Filistin hükümeti, Siyonist işgalin neden olduğu saldırılar sonucunda 7 Ekim’den bu yana 800 bin erkek ve kız öğrencinin eğitim haklarından mahrum bırakıldığını duyurdu. Yaklaşık 40 bin lise öğrencisinin üniversite sınavlarına giremediği belirtilirken, öğrencilerin sınava girememesinin geleceklerini tehdit eden ciddi bir ihlal olduğu vurgulandı.

Kadınlar ve Çocuklar Hedef Alınıyor

Gazze’deki İsrail saldırılarında kadınlar ve çocukların kasıtlı olarak hedef alındığı ifade edildi. Binlerce öğrenci ve eğitim çalışanının hayatını kaybettiği veya yaralandığı belirtildi. Eğitim hizmeti veren yapıların yüzde 85’inin kullanılamaz hale geldiği ve eğitim sürecinin yeniden başlamasında ciddi zorluklar yaşanacağı bildirildi.

Çocuklar Açlıktan Ölüyor

Gazze’deki Kemal Advan Hastanesi Müdürü, son dönemde hastaneye yetersiz beslenme nedeniyle getirilen çocuklardan 4’ünün yaşamını yitirdiğini açıkladı. Son iki hafta içinde ise 250 çocuğun yetersiz beslenme ve sıvı kaybı nedeniyle hastaneye getirildiği belirtildi. Gazze’deki kıtlık ve ölümlerin yayılmasıyla ilgili endişeler devam ediyor.

İnsani Yardım Siyasi Baskı Araçlarıyla Engelleniyor

İsrail ve ABD yönetimlerinin Gazze Şeridi’ndeki sivillere yönelik insani yardımı siyasi baskı aracı olarak kullandığı ve açlığı derinleştirdiği ifade edildi. Gazze’deki saldırılarda binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı, enkaz altında hala binlerce insanın olduğu bildirilirken, hastane ve eğitim kurumlarının da hedef alındığı belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir