Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Facebook ‘ta Yanıltıcı Sahte Mesajlara Dikkat!

Facebook ‘ta Yanıltıcı Sahte Mesajlara Dikkat!

admin admin -
42 0

Facebook Hesaplarınızdaki Sahte Mesajlara Dikkat

Günümüz de sosyal medya kullanımı çok büyük ölçüde artmıştır. Buna bağlı olarak her geçen gün Sahteciliklerin en yeni yöntemlerine kurban giden binlerce insan var. Bu kurbanlardan biri siz olmamanız için dikkat etmeniz gereken konu gelen mesaj ve paylaşımlarda “ Devlet kurumu, Polis, Asker” gibi kamuya bağlı sahte oluşturulmuş hesaplar aracılığı ile sizlere ulaştığında dikkate almamanızdır.

 Hiçbir kurum ve kuruluşun sosyal medya üzerinden gelen mesajları dikkate almamalı ve tüm arkadaşlarınızı uyarmalısınız.

Sahtecilik yöntemlerine bir yenisi olarak eklenen bu yöntemde kişi veya kişiler açmış oldukları sahte hesaplar aracılığı ile diğer sosyal ağ kullanıcılarına tehdit ve korku salmak amacı ile belki bu yönteme bağlı yeni dolandırıcılık teknikleri ile dolandırılabilir ya da mağdur edilebilirsiniz.

Sosyal ağlarda ve özellikle Facebook kullanıcıları için kullanılan ciddiyetle yazılmış yalan mesaj ile okuyan tüm kullanıcıları tedirgin etmeyi başarmıştır. Bu mesajı okuyan sosyal ağ kullanıcısı okudu sahte mesajı okuduğu yalan ile kalmayıp kendi hesabı üzerinden paylaşıma zorlandırılıyor.

Bu zorlamaya bağlı olarak sosyal medyada çok büyük bir hızla yayılan mesajın içeriği okuyanı tedirgin edecek şekilde çelişki ile yazıldığı her ne kadar okuyunca anlaşılsa da kullanıcı gerçeklik payını dikkate alarak kendi hesabı ile de paylaşımda bulunuyor

Sahte mesajın içeriği ise şöyle,

Mesaj içeriğinde bulunan madde ve kanun sayı ve sıraları tamamen uydurmaca ve aldatmacadan ibarettir. Konunun Sonunda belirtilen “ Paylaşmayın Duvarınıza yapıştırın” cümlesi her ne kadar yazının ciddiyetini bozsa da ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmayan kullanıcıları rahatsız etmeye yetiyor.

“Bu tarz sosyal medya üzerinden hiç paylaşımda bulunmadığı bakanlık tarafından açıklamalar yapılmıştır.”

Bu açıklamanın sebebi ise bu paylaşımın kullanıcılara paylaşımını zorunlu kılmalarının sebebi içerisinde gizli bir link olabileceği veya Truva, trojen gibi zararlı yazılım barındırılabileceği olasılığı sebebi ile tüm bu paylaşımları hesaplarınızdan kaldırmanızda fayda olduğunu belirten yetkililer vakit geçmeden bu paylaşımlarınızı silin uyarısı yaptı.

Bu paylaşılan sahte yeni kanun tasarısı sebebi ile birçok kullanıcıya sizin hesabınız gerçek değil lütfen kimlik bilgilerinizi yollayın onaylayalım gibi ve ya buna benzer bir bilgi hırsızlığının önünü açabileceği ve buna bağlı olarak ön dolandırıcılık girişimi olarak yapılmış olabilir gerekçesi ile konu ile yetkililer uyarı bulundu.

Bu ve buna benzer girişimleri daha öncede çok olduğu bilinirken sahte paylaşımı yapan ve yaptıranlara itimat etmeyiniz ve bu mesajı hiçbir şekilde paylaşmayınız paylaşan kullanıcıları da uyarınız. Elbette ki konunun gerçeği yansıtmadığı bir gerçektir. Kesinlikle itimat etmeyerek paylaşmayınız ve paylaşanları uyarınız.

Bu tarz paylaşımlardan gizlenmiş içerik dolayısı ile fayda sağlayanlara katkıda bulunabilirken istemeden de olsa sosyal bir deneye alette olabilirsiniz.

Hiçbir kurum kuruluş (Asker, Polis, Bakanlıklar, Devlet organları, ) vb. tüm kurumlar dâhil olmak üzere sosyal medya veya telefon üzerinden sizinle iletişime geçmeyeceği için size ve ya çevrenize gelen bu tür mesaj veya yaptırımları ciddiye almayınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir