Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Facebook İnternetin Kendisi!

Facebook İnternetin Kendisi!

admin admin -
36 0

Sosyal ağlar, günümüzde karşısında durulamayacak kadar büyük bir güce sahip ağlardır. Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin ve hatta son dönemin tartışılmaz en güçlü çıkış yapanı Snapchat. Gelecekleri hakkında birçok tahminde bulunulan sosyal ağlar için söylenenleri duydukça akıl sır erdiremiyoruz. Çünkü gelişen teknoloji beraberinde güçlü maddi imkanlarda sunmuyor değil. Bu sebeple piyasayı elinde bulundurmak isteyen teknoloji markaları ataklarını da hiç kesmiyor.

Geçtiğimiz yıl Whatsapp‘ı satın alarak belki de en büyük yatırımlarından birini yapan Facebook, interneti tam anlamıyla elinde bulundurmaktan ziyade internetin kendisi olmayı amaçlıyor gibi gözüküyor. Gelişen teknoloji her ne kadar Facebook kullanım oranını düşürüyormuş gibi gösterse dahi elde edilen veriler bunu yalanlar nitelikte. Özellikle Comscore firmasının yayınlamış olduğu bir tabloya göre Facebook rakiplerine karşı tartışılmaz bir fark ile önde gözüküyor. Verilere göre 18-34 yaş aralığındaki insanların tam anlamıyla %98’i bir Facebook kullanıcısı olarak gözüküyor. Gerçekten inanılmaz bir rakam değil mi? Birde işin diğer yüzüne bakalım. Yine açıklanan verileri göz önüne aldığımızda Twitter, Linkedin ve hatta Instagram’ın aylık olarak aynı yaş aralığına bakıldığında %50’lerde gezdiği görülmekte… Bu da günümüzde gelişen teknolojinin getirdiği yenilikçi uygulamaları alt eden Facebook’un yeni hedeflerini merak ettirmiyor değil…

Facebook, kendini teknoloji ile doğrudan alakalı her alanda göstermek istiyor. İnternetin olmadığı yerlere internet götürmekten, Oculus isimli cihazın satın alınmasına kadar her alandan bahsediyoruz. Yani genel bağlamda penceremizi biraz geniş tutarsak hemen hepimizin telefonlarında bulunan Whatsapp, Instagram ve Facebook uygulamaları ile bir anlamda hedeflerine ulaşmaya devam eden Facebook, gelecek içinse farklı planlar peşinde gibi gözüküyor. Özellikle genç kesme doğrudan hitap eden ve ilgi odağı olarak günümüzde ellerden düşmeyen bir diğer uygulama olarak Snapchat’ten bahsetmiştik. Facebook ise bu uygulamayı alıp almama konusunda Google gibi kararsız. 20 Milyar Dolar‘dan daha da fazla bir miktara satın alınabilecek olan Snapchat için en akıllı adımı kimin atacağı ise merak konusu. Google’da bu işi oldukça profesyonel yapmakta fakat Facebook, sosyal ağ bağlamında Google’dan birkaç adım önde diyebiliriz. Elindeki güçleri arttırmak adına Snapchat’in satın alınması bizce Whatsapp’tan sonraki en iyi adım olacaktır.

Facebook her özelliği ile her gün anılsa dahi videolar konusuna ayrıca dikkat çeken Comscore firmasının tablosu bizlere gösteriyor ki kullanıcılar Facebook ile bir ayda ortalama 1000 dakikanın üzerinde video izliyorlar. Bu rakam gerçektende inanılmaz ki ortalama olarak 16 saatten fazla bir saat dilimine denk geliyor. Video anlamında rakiplerine göz atmak gerekirse, açıklanan tablo sonuçlarına göre, video izleme anlamında ikinci sıraya Snapchat eklenebilir. Snapchat, aylık olarak ortalama 400 dakika kullanıcısına video izlettirebiliyorken diğer sosyal platformlara hiç dokunmuyoruz bile. Öyle ki diğer birçok sosyal platformun video söz konusu olduğu zaman Facebook’tan çok gerilerde kalması ve gelişmesi hala devam eden Snapchat’in şuan böyle rakamlara ulaşmış olması piyasayı hareketlendiren diğer nedenler arasında gösterilebilir. Facebook eğer Snapchat’i satın almak gibi bir girişimde bulunacak ise kesinlikle tarih skalasında önemli bir gün seçmelidir diye düşünüyoruz. Çünkü büyük ses getireceğine kesin gözüyle bakıyoruz.

Sosyal platformların en güçlü ismi olmayı seven ve bununla gurur duyan Facebook, gelecekte bizleri şaşırtmaya devam edecek mi bilinmez ama her yeniliğin peşinden koşan bu ekip olduktan sonra sırtlarını yere getirmek oldukça zor olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir