Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Ergenekon davası bitti!

Ergenekon davası bitti!

admin admin -
34 0

İstanbul Ümraniye’de bir evde ele geçirilen 27 el bombasının bulunması ile başlayan ve yaklaşık 9 yıl süren Ergenekon davası bugün itibari ile sona erdi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi bu sabah görülen duruşmada son kararını söyleyerek bütün sanıkların tahliye edilmesine karar verdi.

Haklarında oldukça ağır suçlamalar bulunan ve oldukça ağır cezalar ile yargılanmaları 9 sene boyunca devam eden 274 sanığın Anayasa Mahkemesi tarafından gerçekleştirilen tahliyelerinin ardından bugün resmen beraat etmeleri mahkeme koridorlarında sevinç ile karşılandı. Bu davanın başladığı günlerde Ergenekon’un savcısı benim şeklinde açıklamalarda bulunan dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise mahkemenin kararına olan tepkisi merak konusu olamaya devam ediyor.

Üst düzey askerlerin, gazetecilerin, yazarların seneler boyunca cezaevinde kaldığı dava olarak kayıtlara geçecek olan Ergenekon’un bitiyor olması benzer diğer davalar için de emsal teşkil edebilecek düzeyde. Fazla sayıda ismin hak ihlali yapıldığı iddiası ile başvurduğu Anayasa Mahkemesi tarafından yakılan ışık bu sabah tamamen aydınlığa kavuştu.

Terör örgütü kurmak suçundan haklarında olan bütün cezaları düşüren mahkemeye karşı savunma yapmayan üst düzey askerler ise günün manşeti olma konusunda en önde yer alıyorlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir