Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Emekli Çalışanlarına 381 TL Zam

Emekli Çalışanlarına 381 TL Zam

admin admin -
38 0

Sosyal güvenlik kurumundan gelen açıklamadan sevindirici açıklama da emekli olarak çalışmaya devam edenlere %10 zam geliyor. Bu zamla birlikte Çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek primi adı altında kesinti yapılan (SGDP) kesintisi yapılan düzenleme ile şubat ayında kaldırılıyor. Hem zam hem de çalışan emeklilerden yapılan prim kesintisi kaldırıldığında iyileştirilmiş bir zam ile emekli çalışanlarının yüzünü güldürecek zam olacağa benziyor. Sosyal sigorta kurumuna bağlı emekli olup da çalışanlara bu nisan ayında zam yapıldı.

Şubat Ayında yapılan ilk iadeler memurlara gerçekleşirken, diğer emeklilere nisan ayında yatacaktır.

BAĞ-KUR emeklisi olarak çalışan memurlara geçtiğimiz ay zamlı yatmıştı. Yine memurların haricindeki sosyal sigortalar kurumu ve bağ kura bağlı olarak çalışanlar bu nisan ayı maaşını zamlı alacaklar.

Maaşlar artıyor!

En Düşük Maaş Alan Emeklilere Yapılacak Zam,

Kendi işini yapan işveren olarak çalışanlar SSK ve BAĞ-KUR emeklileri çıkan bu yeni düzenleme ile yapılan zam oranı 87 TL ile 380 TL arasında bir zamma kavuşacaklar. En düşük emekli maaşı olan BAĞ-KUR ‘a bağlı tarım emeklilerinin aldığı 879 lira 19 kuruştur. Bu maaşın pirim kesintisi ile ellerine geçen maaş ücreti 786 lira 77 kuruştur. Bu ücretin çalışanların prim kesintisi ile ellerine geçen toplam miktar Nisan ayında kesintinin kalkması ile tekrar 879 lira 19 kuruş olacaktır. Böylelikle en an maaş alan BAĞ-KUR tarım emeklisi toplamda 87 lira 72 kuruşluk bir maaş artışı yaşayacaktır.

En Yüksek Maaş Alan Emekliler Yapılacak Zam,

En yüksek Maaş alan Sosyal sigortalar kurumundan emekliler ise hala 3 bin 814 lira bağkur ile çalışan emekli olanlara ise kesinti sonrası ödenen maaş 3 bin 431 lira 62 kuruştur. Bu prim kesintisi nisan ayında kalkması ile birlikte ödenecek miktar 3 bin 814 lira olacaktır. Toplamda kesinti sebebi ile ödenecek maaştan 381 lira 40 kuruşluk kesintiyi zam olarak alacaklardır.

Yapılan bu düzenleme geçtiğimiz ile şubat ayının 10. Günü resmi gazetede yayınlanarak emeklilerin yüzünü güldürmüştü. Bu düzenleme ile gelen maaş artışlarının SSK emeklilerine nisan ayında farklarla birlikte yansıyacaktır.

Bazı Emeklilere İade Şansı,

Emekli sandığı tarafından emekli olan çalışanlara şubat döneminde çalışmaları ile kesinti primleri peşinen kesilmişti. Bu kesinti yaşayanlara Mart ayı Sosyal Güvenlik Destek primi kesilmedi. Kesintinin Şubat ayında kalkması sebebi ile sonrasında maaşlarından kesinti yapılan çalışan emeklilere kesintiyi iade alma şansı doğdu.

 

 

 

 

 

 

Kesintiler Kalkıyor %10 ‘luk bir Artış Yaşanacak.

Kendi işinde çalışan emeklilerden alınan Sosyal Güvenlik Destek primi (SGDP) kaldırıldı. Buna bağlı olarak maaşlarda %10 ‘luk bir zam yaşandı. Bu zam Bağkur emeklilerine bu ay yattı fakat diğer emeklilere Sosyal Güvenlik Destek primi (SGDP) kesintisi nisan ayından itibaren yatacaktır. Buna bağlı olarak bağkur çalışan emeklileri ile aynı ayda kesintinin ödenmemesi sebebi ile diğer çalışan emekliler farklarını iade olarak alabilecekleri bildirilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir