Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Ekvador’da deprem bilançosu ağırlaşıyor!

Ekvador’da deprem bilançosu ağırlaşıyor!

admin admin -
32 0

Ekvador’da limanların çok sayıda bulunduğu ve şehrin önemli ticaret merkezlerinin yer aldığı bölge olarak bilinen Muisne’de yaşanan 7.9 şiddetindeki deprem çok sayıda insanın evsiz kalmasına, birçok binanın yıkılmasına ve yüzlerce insanın da hayatını kaybetmesine sebep oldu. Ekvador’u vuran depremin ardından bölgede tsunami tehlikesinin de olduğunun altı defalarca çizilirken insanların normal hayata dönem süreci ise oldukça uzayacak gibi duruyor.

Yıkılan evlerin altında enkazda kalan insanların olduğu hemen hemen her kesimden bilgi olarak gelmeye devam ederken deprem bölgesinde yer alan enkazlara da çok sayıda arama kurtarma ekibi ve sağlık personeli de yönlendirildi. 507 kişinin ölümüne yol açan depremin ardından önemli dünya ülkelerinin arama ekipleri ve sağlık personelleri de bölge içinde çalışmalarını devam ettirirken Ekvador’da bu sabaha karşı şiddetini arttıran artçı depremler ise endişeye yol açıyor.

Tsunamiyi tetikleyeceği iddia edilen ama şu ana kadar bu tarz bir afet ile karşılaşmayan Pasifik ülkesinde gereken önlemlerin ne derece alınıp alınmadığı ise depremin etkileri geçtikten sonra anlaşılmaya başlanacak. Ekvador’da yaşanan depremde en çok kaybı veren Muisine bölgesi de yaralarını sarmak için el birliği ile çalışsa da doğal yaşama dönüşün beklenenden uzun sürecek olması yerel halkı da endişelendiriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir