Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Düzköy İlçesinde Prematüre Doğan Hemşire Meral Topal’ın İlham Veren Hikayesi

Düzköy İlçesinde Prematüre Doğan Hemşire Meral Topal’ın İlham Veren Hikayesi

haberci haberci -
84 0

Hayata Tutunan Prematüre Bebekler İçin Mücadele Veren Bir Hemşirenin Öyküsü

Düzköy ilçesinde Metin ve Fatma Topal çiftinin 4 çocuğundan biri olan ikizlerden Meral Topal, 33 yıl önce, 28 haftalıkken 1100 gram ağırlığında dünyaya gözlerini açtı. Annesini doğumdan sonra kaybeden Topal, ikiziyle birlikte Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde tedavi gördü.

Hemşirelik Kariyerine Kendi Deneyiminden İlham Alarak Başladı

Topal, kendi yaşantısını örnek alarak insan hayatına dokunabilmek adına hemşire olmaya karar verdi ve KTÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nden 2013’te mezun oldu. Mezun olduktan sonra Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde göreve başlayan Topal, daha sonra KTÜ Farabi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi’ne geçti.

“Yenidoğan Hemşiresi Olmak Tesadüfler Sonucu Değil, Kaderdir”

Topal, yenidoğan hemşiresi olmayı hiç düşünmediğini ancak mesleğe başlamasının tamamen tesadüfler sonucu olduğunu ifade etti. Kendi prematüre doğum deneyiminden ilham alarak yenidoğan yoğun bakım hemşireliği yapmaya başlayan Topal, “Kendi doğum ağırlığımda ya da ikiz doğum geldiğinde çok daha farklı hissediyorum. Kendi yaşadıklarımdan ötürü buradaki çalışan birçok arkadaşımdan çok daha farklı hisler besliyorum ve daha fazla empati yapabildiğimi düşünüyorum” dedi.

Yenidoğan yoğun bakım hemşireliğinin zorluğuna rağmen çok keyif aldığını belirten Topal, prematüre bebeklerin hayata tutunmaları için özveriyle çalıştıklarını ve mesleğini sevdiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir