Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Donald Trump, Vladimir Putin’i Washington’a Davet Etti

Donald Trump, Vladimir Putin’i Washington’a Davet Etti

admin admin -
7 0

ABD Başkanı Donald Trump, büyük sorunlar ve sıkıntılar yaşadığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ABD’nin başkenti Washington’da davete çağırdı.
 
ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere’de zehirlenen ve diplomatları sınır dışı etmeye kadar giden Rus ajan Skripal krizi ve Duma’daki kimyasal saldırının ardından “Akıllı füzeler geliyor” tweeti ile başlayan ve Suriye’nin vurulmasıyla sonuçlanan olaylardan sonra büyük sorun yaşadığı Rusya lideri Vladimir Putin’i Washington’a davet etti.

TELEFONDA SÜRPRİZ DAVET

Yaşanan iki büyük krizin ardından ABD Başkanı, Rus liderle yaptığı telefon görüşmesinde sürpriz daveti iletti. Trump muhatabına kendisini Beyaz Saray’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağını söyledi.

Suriye’de karşı karşıya gelen, dünya devleri ABD ve Rusya arasında yeni bir gelişme var. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya lideri Vladimir Putin’i Washington’a davet ettiğini açıkladı.

PUTİN GÖRÜŞME İÇİN HAZIR

Lavrov’un verdiği bilgiye göre, liderler telefonda görüştü ve Trump Putin’e kendisini Beyaz Saray’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağını söyledi. Rusya Devlet Başkanı, muhatabıyla buluşmak için hazır.

“SALDIRIDA KIRMIZI ÇİZGİLER GEÇİLMEDİ”

Rus Dışişleri Bakanı ayrıca, ABD ve müttefiklerinin Suriye’de gerçekleştirdiği füze saldırılarından önce Moskova’nın kırmızı çizgileri Washington’a ilettiğini ve söz konusu saldırılarda kırmızı çizginin geçilmediğini söyledi.

“AKILLI FÜZELER GELİYOR” TWEETİ

ABD lideri Trump, geçen hafta yazdığı Twitter mesajıyla dünyayı alt üst etmişti. Trump, “Rusya, Suriye’yi hedef alan füzeleri vuracağına söz verdi. Hazırlan Rusya, çünkü geliyorlar. Üstelik güzel ve yeni ve ‘akıllılar’! Kendi halkını öldüren ve bundan keyif alan Gazla Öldüren Hayvan ile işbirliği yapmaman gerekiyor” demiş, hafta sonunda ise beklenen saldırı gelmişti.

ABD’nin yanı sıra İngiltere ve Fransa’nın katıldığı saldırılarda üç kimyasal üretim tesisi vurulurken, Rusya üç ülkenin fırlattığı füzelere karşılık vermedi.

RUS AJAN KRİZİ

İngiltere’de yaşayan Rus ajan Skripal ve kızı zehirlenmiş ve İngiltere ile başlayan krize ABD’de katılmıştı. İngiltere’nin Rus diplomatları sınır dışı etmesi kararının ardından ABD’de ülkesindeki bazı diplomatları sınır dışı etme kararı vermişti. Rusya’da aynı şekilde cevap vermiş ardından tüm Avrupa’da kriz çıkmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir