Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Doğurganlığı Arttırmak İçin Kahvaltı Şart!

Doğurganlığı Arttırmak İçin Kahvaltı Şart!

admin admin -
39 0

Yapılan araştırmalara göre, kahvaltı doğum ve gebe kalma oranını arttırıyor. Kadın doğum ve tüp bebek uzmanlarının belirttiğine göre kahvaltı doğurganlığı ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeyi sağladığı gibi kilo kontrolü konusunda da oldukça işe yarıyor.

Her gün düzenli olarak yapılan, alışkanlık haline gelen kahvaltı öğünü, kısırlığı önlemek konusunda ve canlı bebek doğumu gerçekleştirebilmek konusunda gayet önemli. Yapılan araştırmalara göre, kahvaltıda yumurta tüketmek ise sperm kalitesini ve yumurta kalitesini arttırıyor. Düşük yumurta sayısı olan bayanlarda ve aşırı kilolu bayanlarda yumurta tüketimi büyük fayda sağlıyor.

Kahvaltı içerisinde pek çok vitamin ve mineral çeşitliliği bulunan besinlerden oluşan bir öğün olması sebebiyle ve bu besinlerin gün içinde uzun bir aradan sonra mideye giden ilk yiyeceklerden olması sebebiyle fayda oranı ve vücuda etki hızı oldukça yüksek. Uzmanlara göre, iyi yapılmış bir kahvaltı sonrasında uzun süre açlık hissedilmeyeceğinden, tekrar tekrar yemek yeme isteği ortadan kalkıyor. Dikkatli davranıldığında ise uzun soluklu kilo problemi  aşılabilir.

Kahvaltı yapmak önemli olduğu kadar, kahvaltıda tüketilecek besinler de dikkat etmek de önemli. Bol yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler yerine daha hafif ve protein bazlı yiyecekler tüketilmeli. Kahvaltıda mutlaka bulunması ve düzenli olarak tüketilmesi gereken yiyecekler arasında, peynir, yumurta ve zeytin gösterilebilir. Ayrıca lifli, bol protein, vitamin ve minarelli ancak düşük kalorili olmaları sebebiyle tam tahıllar da iyi bir kahvaltı seçeneğidir. Bunlara ek olarak yine ceviz gibi  besinlerin de kahvaltıda tüketilmesi vücuda maksimum fayda sağlayacaktır.

Çocuklara Dikkat

Özellikle gelişim çağındaki çocuklarda kahvaltının es geçilmemesi konusunda uyarı yapan uzmanlar, başarılı, zeki ve algısı kuvvetli çocuklar için kahvaltının şart olduğunu söylüyor. Gerek okul hayatında, gerekse günlük yaşamda dinç ve sağlam yapıya sahip, kolay hasta olmayan, dersi anlayabilen çocuklar yetiştirebilmek için , çocukların küçük yaştan düzenli kahvaltı alışkanlığı kazanmış olması gerekiyor. Uzmanların belirttiği bir diğer husus ise, çocukların, kahvaltıdaki zengin besin kaynağı olan tüm yiyeceklerden yemeyi de ihmal etmemeleri gerektiği. Yoksa tek tip kahvaltı, istenilen etkiyi sağlamak konusunda yetersiz kalabilir. Çocuklar kahvaltıda, süt, peynir, ceviz, bal, doğal tere yağı, zeytin, yumurta gibi pek çok besini alabilmelidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir