Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Demirtaş’tan Kuşatma Kaldırılsın Çağrısı

Demirtaş’tan Kuşatma Kaldırılsın Çağrısı

admin admin -
38 0

Neredeyse üç ay öncesinde başlayan Diyarbakır’ın Sur ilçesinde operasyonlar hala devam etmektedir. Bu operasyonlara tepkisini ortaya koymak ve çözüm için bir öneri ileri sürmek isteyen HDP eş başkanı, tüm Diyarbakırlılara eylem çağrısında bulundu. Halka yürüyüş çağrısında bulunarak kendisi de oturma eylemi başlattı. Eş başkan, Sur’da kalan akrabaları için eylemde bulunan ailelerle birlikte eyleme dâhil oldu. Aylardır nöbet tutan ailelerin yanına gelip onlara destek olmak amacıyla onlarla birlikte nöbet tutan eş başkan, çözüm için nöbete dâhil olduklarını söylemiştir. Ne olursa olsun ablukanın muhakkak kalkması gerektiğini belirterek ölümlerin durması için ne yapılacaksa yapılmalıdır açıklamasında bulunmuştur. Hiçbir biçimde gençlerin, sivillerin, çocuk veya kadınların ölümüne rızalarının olmadığı gibi buna göz yumulmaması gerektiğini de ifade etmiştir. Kuşatma kaldırılsın çağrısında bulunan Demirtaş, artık halkla birlikte müdahalelere katıldıklarını ve geride kalan üç aylık süreçte göz göre göre tanklarla, toplarla bir savaşın yaşandığını ve bunun olağan olmadığını iddia etmiştir. Sur’daki kuşatmayı kaldırmak adına herkesi ayağa kalkmaya davet eden eş başkan, tüm halkı ve çevredeki ilçeleri eyleme davet etmiştir.

 Çarşamba günü düzenlenecek olan yürüyüş için çağrıda bulunan eş başkan, bunun son derece demokratik bir hak olduğunun da altını çizmiştir. Ancak hiç kimsenin bu yürüyüşten dolayı zarar görmeyeceğini, bir zarar söz konu olmadığını ve böyle bir şeye tolerans göstermeyeceklerini, sadece demokratik olarak haklarını kullandıklarını ifade etmiştir. Kimse gözünün önünde katliam yapılmasına sessiz kalmamalı ve bunun için de yürümelidir şeklinde açıklamada bulunmuştur. Katılımcılardan ısrarlı ve kararlı olmalarını rica ederek kuşatma kaldırılana kadar geri dönüş olmayacağını vurgulamıştır. Eş başkan bu yürüyüş çağrısını tüm sivil kuruluşlara yaptığını ve demokratik olarak herkesin bu hakkı kullanabileceğini ifade etmiştir. Kuşatma kaldırılsın çağrısında bulunan Demirtaş, yaşanılan bu kuşatma ve çatışmaların bitmesinden yana olduklarını, ama sadece kuşatmanın kaldırılmasının yeterli olacağını vurgulamıştır.  Böylece çatışmaların da biteceğini söylemiştir. Kendilerinin çatışmaları bitirmek adına bir yol açtıklarını ve aynı şekilde kendilerine bir adım atılmasının gerektiğini söyleyen eş başkan, bu taleplerine karşılık beklediklerini söylemiştir. Olumlu bir karşılık yerine çatışmaların devam ettirilmesinin, kuşatmanın devam ettirilmesinin, katliamların devam ettirilmesinin karşısında halkı duyarlı olmaya çağırmıştır. Halkın duyarlılığının yeterli olmadığını da sözlerine ekleyerek çözüm için savaştan medet bekleyenleri duyarlı olmaya davet etmiştir. Bundan sonra da savaştan yardım bekleyenlerden halkın duyarlılığına karşı duyarlı olmalarını beklediğini vurgulamıştır.

 Kuşatmanın kaldırılması ile bölgede tamamen asayiş, barış ve huzurun sağlanacağına işaret eden eş başkan, çok büyük uğraşlar ve çabalarla bulundukları noktaya geldiklerini söylemiştir. Bu uğraş ve çabalarının göz ardı edilmeden çağrılarının dikkate alınması, ölümlerin durdurulması için çağrıya kulak verilmesi ve halkın sağduyusuna karşı sağduyulu olunması için seslenen eş başkan, kuşatmanın kalkması ile her şeyin kökten biteceğini ifade etmiştir. Kendilerinin getirdikleri bu nokta ile Sur’da hem çatışmanın hem de çatışmaya sebep olan faktörlerin tamamen ortadan kalkacağını söylemiştir. Kuşatma kaldırılsın çağrısında bulunan Demirtaş, ama bir türlü kuşatmanın kalkmadığını, bu kuşatmanın kalkmasının hiç kimseyi kayba sokmayacağını vurgulamıştır. Olayın bir gurur meselesi olmadığını ve gurur meselesine dönüştürülmemesi gerektiğini dile getiren eş başkan, olaya sadece güvenlik yönünden bakılmasının gerekliliğini vurgulamıştır. Güvenlik yönünden bakılınca da tek çözümün kuşatmanın kaldırılması olduğunu söylemiştir. Çözüm umudunda olduklarının ve amaçlarının bu olduğunun özellikle altını çizmiştir. Aylardır nöbet tutan ailelerin yanına gelip onlara destek olmak amacıyla onlarla birlikte nöbet tutan eş başkan, çözüm için nöbete dâhil olduklarını söylemiştir. Ne olursa olsun ablukanın muhakkak kalkması gerektiğini belirterek ölümlerin durması için ne yapılacaksa yapılmalıdır açıklamasında bulunmuştur.

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir