Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanları Erdoğan ve Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Görüştü

Cumhurbaşkanları Erdoğan ve Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Görüştü

haberci haberci -
68 0

Cumhurbaşkanları Türkiye-Azerbaycan İlişkilerini ve Bölgesel Konuları Ele Aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Görüşmede Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri, İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği katliamlar, işgalden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki imar faaliyetleri, bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Erdoğan: “Karabağ’daki Durumu Takip Ediyoruz”

Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin Karabağ’daki Rus Barış Gücü’nün bölgeden ayrılması sürecini takip ettiklerini belirterek, Ermenistan işgalinden kurtarılan Azerbaycan topraklarındaki imar ve ihya faaliyetlerini takdirle izlediğini ifade etti.

İsrail’in Politikalarına Sert Eleştiri

Erdoğan, İsrail’in Gazze ve Filistin topraklarındaki soykırım uygulamalarını sürdürdüğünü vurgulayarak, bu durumun bölgesel ve küresel güvenliği tehdit ettiğini dile getirdi. Kalıcı çözümün, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulması olduğunu ve bu yönde uluslararası toplumun İsrail’e baskı yapması gerektiğini belirtti.

Diğer Konular ve İşbirliği Projeleri

Erdoğan, Azerbaycan Milli Meclisi’nde KKTC ile Parlamentolararası Dostluk Grubu kurulması kararının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Ayrıca, temmuzda Şuşa’da gerçekleştirilecek Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’ne KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın davet edilmesinin Kıbrıs meselesine güç kattığını belirtti. Erdoğan, Azerbaycan’da düzenlenecek İklim Zirvesi’ne yönelik davetleri kabul ederek, hazırlık sürecinde Türkiye’nin destek olacağını ifade etti. Zirvede eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında önemli etkinliklere imza atılacağını da belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir