Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Columbia Üniversitesi: Geçmişten Günümüze Gösteriler ve Protestolar

Columbia Üniversitesi: Geçmişten Günümüze Gösteriler ve Protestolar

haberci haberci -
49 0

Columbia Üniversitesi’nin Tarihi Protestoları

1968 yılında Columbia Üniversitesi öğrencileri, ırkçılık, ayrımcılık ve savaş karşıtı gösteriler düzenleyerek tarihe geçti. Savunma Analizleri Enstitüsü’nde (IDA) yapılan askeri araştırmalara karşı çıkan öğrenciler, polis müdahalesiyle karşılaştı.

Geçmişten Günümüze Protestolar

Columbia Üniversitesi öğrencileri, günümüzde de Filistin’e destek gösterileri düzenliyor. Öğrenciler, İsrail ile bağlantılı yatırımların durdurulmasını ve Gazze’deki zulmün sona erdirilmesini talep ediyor.

Öğretim Görevlilerinin Açıklamaları

Columbia Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Şenocak, üniversitenin tarihi boyunca protestolara sahne olduğunu ve 1968’den bugüne çeşitli konularda gösterilerin sürdüğünü belirtti.

New York Eyalet Üniversitesi’nde ders veren Dr. Eleanor Stein, 1968’deki protestoların ve bugünkü Filistin’e destek gösterilerinin benzerliklerini ve farklarını anlattı. Stein, öğrencilerin ve profesörlerin Filistin’e destek söylemlerinin “susturulmaya çalışıldığını” ifade etti.

Protestoların Geleceği

Gözaltılar, üniversite yönetimi ve öğrenci talepleri arasındaki gerilim devam ederken, Columbia Üniversitesi’nde yaşanan olayların ABD geneline yayılması dikkat çekiyor. Öğrencilerin, fikirlerini savunma ve protesto hakkı konusundaki mücadelesi devam ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir