Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. CHP’li vekile en büyük tepki CHP’den geldi.

CHP’li vekile en büyük tepki CHP’den geldi.

admin admin -
34 0

 CHP milletvekili Şenal   Sarıhan’ın PKK’lı teröristler için kullandığı ifade her yönden tepkiyle karşılanıyor. Sarıhan Yüksekova’ya gitmiş ve buradaki gözlemlerini basın mensuplarına aktarırken teröristler için eylemci sözünü kullanmıştı.

 Her gün şehit verdiğimiz bir ortamda böyle bir ifadenin kullanılması CHP kimliği üzerinde de derin tartışmaların açılmasına neden oluyor. Atatürk’ün kurduğu bir partide bir vekil nasıl olur da devleti yıkmaya azmeden teröristler için “eylemci” sıfatı gibi masum bir söz kullanır?

 CHP, Türkiye cumhuriyetinin kurucusu olan bir partidir. Milli Mücadeleye girişen kadrolar daha sonra bu çatı altında siyasete devam etmişlerdir. Ayrıca parti altı okunda milliyetçilik diye bir ilkenin varlığı söz konusudur. Her ne kadar CHP içinde sosyal demokratların, ulusalcıların, eski devrimcilerin bulunduğu bir camia olsa da vekillerin temsil ettiği misyon  Atatürk ilke ve inkılapları ile örtüşmelidir.

Atatürk yaşasaydı bu hain teröristlere eylemci diyen vekil hakkında ne düşünürdü? Günümüzde ne yazık ki CHP çatısı altında fikir üreten, vekillik yapan, parti teşkilatlarında görev yapan pek çok kimse aşırı sol akımlarının cereyanına kapılmış kimselerdir. Bu durum partinin en çok eleştirildiği zaafıdır.

                                                          BAYKALDAN SONRA…

Özellikle Deniz Baykal’ın parti genel başkanlığını bıraktıktan sonra partinin bünyesinde milliyetçi ve ulusalcı kimliklerin tasfiye edildiği hep söylenegelir. Hatta bazı vekillerin HDP ağzıyla konuştuğu ve söylemleriyle bir HDP vekili gibi hareket ettikleri gerçektir.

Mesele Sezgin Tanrıkulu’nun pek çok söylemi CHP içinde huzursuzluk yaratabiliyor. Çoğu kimse Tanrıkulu’nun asıl yuvasının HDP olması gerektiğini bile düşünüyor. İşte Şenal Sarıhan’ın gaf diye nitelendiremeyeceğimiz “eylemci” sözcüğü bu manada partinin iç dinamiklerinin ulusalcı kimlik pozisyonundan uzaklaştığına bir örnek olarak gösterilebilir.

                                                            BASINDA TEPKİ BÜYÜK

 Şenal Hanım’ın açıklamaları basında bazı yayın organlarında eleştirildi. A Haber kanalında Memleket Meselesi programında bu konu masaya yatırıldı.

 Programa katılan konuklardan Akşam gazetesi yazarı Kayahan Uygur söz konusu sözlerle ilgili olarak Şenal Hanım’ın Atatürkçü kimliği ile ön plana çıkan bir vekil olmasına rağmen bu “eylemci” sözünü teröristler için kullanmasını eleştirerek Atatürkçülük bu değildir diyerek gerçek Atatürkçülerin partiden tasfiye edildiğini belirtti.

 Uygur sözlerine şöyle devam etti: Şenal Hanım  Atatürkçü kimliğiyle bilinen bir şahsiyettir.   Atatürkçü Düşünce Derneği ile birtakım çalışmaları olan bir vekil çalışmaları oldu. Atatürkçülük ne durumda?  Şu bir gerçek ki bazı çevrelere göre şayet bir terörist Müslümanları hedefliyorsa savaşıyorsa terörist olmaktan çıkıyor. Bu benim teröristim iyi, senin.  DHKP-C  gibi sol örgütlerin yaptıklarına, faaliyetlerine sempati ile bakıldığı bir hakikattir. CHP yörüngesini kaybetmiştir. Türkiye partisi olmaktan çıkmıştır. Savcı Sayan da partinin gidişatının vahim olduğunu ve partinin vatanseverlerden temizlendiğini ifade etti.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir