Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Çay Yararlı Mı Zararlı Mı?

Çay Yararlı Mı Zararlı Mı?

admin admin -
40 0
Hep zararlarından dem vurulan, bilinçli şekilde tüketildiği takdirde gayet şifalı bir içecek haline gelebiliyor. Çay hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Gülcan Arusoğlu, doğru şekilde tüketilen çayın kalp damar hastalıklarına engel olduğunu, anti kanserojen maddeler içerdiğini ve zihinsel performansımızın artırmasına fayda sağladığını belirtti.
DOĞRU TÜKETMELİSİNİZ
Doğru şekilde tüketilen siyah çayın, kamu oyunda konuşulanların aksine faydalı bir içecek olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gülcan Arusoğlu, Antioksidan açısından incelendiğinde yeşil çay ile siyah çay arasında herhangi bir fark yok, dedi.
GÜN İÇERİSİNDE 3 İLE 4 BARDAK ARASI SON DERECE FAYDALI
Siyah çayda bulunan eltianil isimli maddenin, doğru oranlarda kafeinle beraber tüketilmesi neticesinde zihinsel performansı arttırıcı etkiler gösterdiğine, günde 3-4 bardakla sınırlı tüketilen çayın zindelik kazandırdığına, odaklanabilme, algıda seçicilik ve canlılık sağladığına değinen Arusoğlu, bilinçsiz tüketildiğinde ise bu faydaların sağlanamadığını söyledi. Ayrıca günlük 2-3 bardak çay içmenin Kalp damar hastalıklarında ve bir takım felçlerde riskleri azalttığına dair birçok çalışmanın olduğunun da altını çizdi.
YEMEKLERDEN SONRA TÜKETİN
Siyah çay tüketimi konusunda uyarılarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Arusoğlu, çayın mümkün olduğu kadar yemeklerden sonra tüketilmesi gerektiğini, yemekle birlikte tüketilmesinin ise tavsiye edilmediğini belirtti. Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerde çay, su ihtiyacının tamamlanması için de iyi bir alternatif olabileceğini, bilinçsiz tüketildiğindeyse kansızlık ve gerginlik gibi durumların yaşanabileceğini söyleyen Arusoğlu, günlük sıvı ihtiyacı için çayın önemli bir katkı olabileceğini, mümkün oldukça öğünler arasında tüketilmesini, hatta özellikle gebe ve emziren kadınların çok sık çay içmemesini tavsiye ediyoruz, dedi. Çay mümkün olduğunca açık ve limonlu tüketilmeli, çocuklarda ise çay tüketimi önerilmemekte.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir