Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Çavuşoğlu açıkladı: Rus heyet Türkiye’ye geliyor

Çavuşoğlu açıkladı: Rus heyet Türkiye’ye geliyor

admin admin -
15 0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Lajcak ile görüşmesi sonrası düzenlediği basın toplantısında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.  Rusya’dan yarın Dışişleri heyetinin Ankara’ya geleceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, “Rejimin saldırganlığı arttı. Rusya ile süreci tekrar ele alıyoruz. İdlib’deki insani felaketi durdurmak için ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Çavuşoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

İdlib’deki durum vehametini koruyor. Rejimin saldırganlığı yüzünden çok sayıda insan evini terk etmek zorunda kaldı. Rejim bizim askerlerimize de saldırdı. Kat kat fazlasıyla karşılığını verdik. Bu konudaki kararlılığımızı Rusya’ya da verdik.

Rusya ve İran’la Astana sürecini başlattık. Soçi formatında toplantılar gerçekleştiriyoruz. Tüm bu çabaların amacı ateşkesin kalıcı olmasını sağlamak ve siyasi sürece ivme kazandırmaktı. Ne var ki, siyasi sürece inanmayan rejimin saldırganlığı arttı.

RUS HEYET YARIN TÜRKİYE’YE GELİYOR

Tabi ki Rusya ile bu süreci tekrar ele alıyoruz. Benim Lavrov’la görüşmelerim oldu. Askerlerimiz zaten Rus muhattaplarıyla her gün görüşüyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız, iki gün önce Putin ile görüştü. Bu görüşmede heyetlerimizin görüşmesinde mutabık kaldılar. Biraz önce gelen bilgiye göre Rusya’dan bir heyet yarın Türkiye’ye geliyor. Görüşmelerimizi yapacağız. Amacımız rejimin saldırganlığını durdurmak ve siyasi sürece ivme kazandırmaktır.

AVRUPA FELAKETE GİDİYOR

PKK’lı teröristlerin isimlerini listede göstermediler. Bizim arkadaşlarımız odaya girerek listede göstermedikleri teröristlerin salonda olduğunu ispat ettiler.Buna ne diyebiliriz ki? Bu kadar yalancılık iki yüzlülük AB’ye olan güveni, varsa tabi böyle bir güven, sarsıyor.Bu parlamenterlerden ne beklersiniz. Yalan ve iki yüzlülükle nereye kadar gidebilirsiniz. Avrupa’yı felakete doğru giden trendleri tersine çevirmezsek Avrupa ülkelerinin halkları da demokrasisi de istikrarı da zarar görecektir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir