Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Çağımızın Büyük Sorunu Obezite.

Çağımızın Büyük Sorunu Obezite.

admin admin -
46 0

Hepimizin bildiği gibi  çağımızın en büyük hastalıklarından bir taneside obezite.

Halkımız tarafından gerçekten bir hastalık olarak görülmese’de olası bir sorun ile karşılaşma’dan gerekli önlemler alınmasa’da  ,yapılan araştırmalara göre obezite ülkemizin yüzde 23’üne yayılmış durumda ve bu gerçekten çok ciddi bir rakam. Yapılan bir diğer araştırmaya göre ise ülkemiz en obez ülkeler siralamasın’da 8.sırada yer aldığı açıklandı.En obez ülkeyi ise yüzde 32.8 ile Meksika olarak duyuran bilim insanları;ikinci sırada ise yüzde 31.8 ile Meksika’yı Amerika’nın takip ettiğini açıkladılar.

Gazlı içecekler ve hazır yemeklerin insan sağlığı  için ne kadar zararlı olduğuna tekrar tekrar değinen bilim insanları neden hala insanların onları tüketmekte ısrarlı olduklarına akıl sır erdiremiyorlar.

Yapılan araştırmalar sonucu, hem gelişmiş ülkelerde,hem gelişmekte olan ülkelerdeki obezite miktarının artış gösterdiği belirtildi.

Türkiye’de özellikle çocuk ve ergen yaştaki bireylerde görülen obezite miktarı dudak uçuklattı ve bunun derhal önüne geçilmesi konusunda çalışmalar başlatıldı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün 190’a yakın ülkede yaptığı araştırma  ile Türkiye’de 21 milyon 750 bin kişinin aşırı kilolu olduğunu açıkladı.

Çocuklar’da ve gençler’de obezite tehlikesi gittikçe büyüyor.

Türkiye Beslenme ve Sağlık araştırması’nın üstünde çalıştığı araştırmalara göre, 0-5 yaş ve 6-18 yaş grubu arasında raslanan inanılmaz obezite miktarı ,durumun ne kadar vahim olduğunu gözler önün’ne seriyor .Obezite denen hastalık her gün biraz daha içimize işliyor ve bu hastalık başka bir hastalığa neden olana kadar gerekli önlemler alınmıyor ,ne zaman ki birey aşırı kilolarından dolayı bi takım zorluklar çekerse,o zaman obezite hastalığı  göz önüne alınıyor.

Obezite kesinlikle görüntü ile alakalı bir hastalık değildir. Her 100 kişiden 30’u obezite hastası ve bu hastaların çoğunluğunu gençler ve çocuklar oluşturuyor. Obezite başlaya bilecek bir çok hastalığın’da temelini oluşturuyor.Kalp sıkışması, yürümekte zorluk ve nefes tıkanıklığı bunlar’dan sadece bir kaç tanesi.

Obezite hastaları’nın ortak özellikleri’den bir tanesi’de kesinlikle sağlıklı beslenmeyi bilmemeleri ve gün içinde yeterince hareket etmemeleri.

Çocuklar için obezite başlangıçları’nın en büyük sorumluları kesinlikle ailelerdir,çocuklarını bilmeden istemeden obezitenin kucağına sürüklüyolar.

Çoğu çocuk sebzelerin renklerini bile bilemez hale geldi,sürekli fast food tarzı yemekler tercih ediyorlar  ve ne yazık ki aileller’de buna göz yumuyor. Çocuklar sağlıklı beslenmeden çok uzak yaşıyorlar,sokağa çıkıp koşmak yerine ev’de bilgisayar karşısında vakit geçirmeyi tecih ediyorlar, bu durumu düzelmek bir bakıma ebebeyinlerin zorunluluğu.

Obeziteyle Mücadele Devlet Politikası oldu.

Sağlık Bakanlığı’nca İstanbul’da düzenlenen Obeziteyle mücedele konferansında.

Obeziteyle alakalı olası çözümler düşünüldü.Sonuç olarak;”Avrupa Obezite ile Mücadele Belgesi ” imzalandı ve obezitenin gerçekten büyük bir sorun olduğuna karar verildi.

Obez Ülkeler Sıralaması

1)Meksika

2)Amerika

3)Suriye

4)Limba

5)Trinidad

6)Vanuatu

7)Arjantin

8)Türkiye

9)Şili

10)Çek Cumhuriyeti

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir