Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Boeing, 737 Max Kazaları İçin Adalet Bakanlığı ile Anlaştı

Boeing, 737 Max Kazaları İçin Adalet Bakanlığı ile Anlaştı

haberci haberci -
62 0

Adalet Bakanlığı ve Boeing Arasında Yapılan Anlaşma

ABD Adalet Bakanlığı, Boeing’in Mart 2019 Etiyopya ve Ekim 2018 Endonezya kazalarıyla ilgili davada 346 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki “737 Max” tipi uçağın sorumluluğunu üstlenmesi için anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşma gereği, bağımsız denetimciler, şirketin güvenlik ve kalite prosedürlerini 3 yıl boyunca inceleyecek. Boeing, 243,6 milyon dolar para cezası ödeyecek ve uyum programları için en az 455 milyon dolar bütçe ayıracak.

Anlaşma Kapsamı ve Ailelerin Tepkisi

Adalet Bakanlığı yetkilileri, anlaşmanın sadece Etiyopya ve Endonezya kazaları öncesindeki hataları kapsadığını belirtti. Kazalarda hayatını kaybedenlerin aileleri, anlaşmayı reddetmeye hazırlanırken, Etiyopya’daki kazada iki oğlunu kaybeden bir aile, Boeing yetkililerinin de cezalandırılması gerektiğini savundu.

Kazaların Ardından Gelişmeler

Endonezya’da Lion Hava Yolları’na ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018’de denize çakılarak 189 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Etiyopya Hava Yolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi uçak da 10 Mart 2019’da düşerek 157 kişinin ölümüne sebep olmuştu. Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya gibi ülkeler, kazaların ardından Boeing 737 Max uçaklarının operasyonlarını durdurmuştu.

Önceki Anlaşma ve Federal Soruşturma

Boeing, daha önce de 2021’de ABD Adalet Bakanlığı ile benzer bir anlaşma yapmıştı. Şirket, Federal Havacılık İdaresi (FAA) görevlileri tarafından denetlenmesini kabul ederken, 2,5 milyar dolar tazminat ve para cezası ödemeyi taahhüt etmişti. Federal savcılar, şirketi denetleyen FAA görevlilerini yanlış yönlendirmekle suçlamıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir