Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Varank’tan yerli otomobil açıklaması

Bakan Varank’tan yerli otomobil açıklaması

admin admin -
23 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamalarından satır başları;

Vatandaşlarımızın yüzde 95,4’ü bu araçları görmüş, Türkiye’nin Otomobili’nden haberdar olmuşlar. Projeyi destekleme oranı yüzde 97,6. Tasarımların beğenilmesini vatandaşlarımıza sormuşlar, oranı yüzde 98. Ve bu aracı satın almak isteyenlerin oranı da yüzde 89. Burada katılımcıların yüzde 50’sinin aracı var. Aracı olmayanların satın alma isteği yüzde 96,2.

Türkiye’nin Otomobili’nin dünya markası olabileceğine inanma oranı yüzde 90. Bunlar müthiş rakamlar. Türkiye genelinde 1500 denek üzerinde yapılan araştırma. Yakında diğer rakamları da paylaşacaklar.

2022 YILINDA İLK ARAÇLAR ÇIKACAK

Önümüzdeki süreçte iki temel konu var. Bunu da Cumhurbaşkanımız ilan etti. Kendilerine Gemlik’te bir arazi tahsisi yapıyoruz. İlk hedef 2020 yılının birinci yarısın temel atma töreninin yapılıp fabrika inşaatına başlanılması. Firma önümüzdeki 15 yılını tasarlamış durumda. Marka stratejileri nasıl olacak, bunların tamamı planlanmış vaziyette. Bundan sonraki süreçte de bildiğiniz gibi, zaten daha önce ilan ettiğimiz gibi 2022 yılının sonunda da ilk otomobille seri üretime çıkmış olacaklar.

BU SENE İÇİNDE MARKA BELLİ OLACAK

İkinci önceledikleri konu da marka lansmanıyla ilgili çalışmaları. Bu sürecin bu kadar profesyonel olduğunu ben de bilmiyordum. Geniş Pazar araştırmasıyla işe başladılar. Bundan sonra da markayla ilgili, tasarımlarla uyumlu, uluslararası arenada da aykırı kaçmayacak, kolay telaffuz edilecek bir marka oluşturmak için detaylı fokus gruplarla çalışmalarını sürdürüyorlar.

İnşallah bu sene içerisinde bu markayı da belirlemiş olacaklar. Türkiye’nin neredeyse tamamı TOGG ismini duymuş. Fikir şu, bu işi profesyonel ekipler gerçekten profesyonel biçimde yürütüyor. Bizim dahlimiz yok. Benden isim önerisi almadılar. Ama aracın kendisinin Türk baharatı dediğimiz yansımaları var. Bunu sunumda da anlatmıştı, Türk bıyığı dediğimiz yapısı var. önündeki lale motifini andıran ızgaralar var. içerde Selçuklu motifi var. Batının düz çizgisiyle Asya’nın bir yayının birleşmesi var.

ÖN SİPARİŞ ALINMIYOR

Cumhurbaşkanımızın verdiği önsiparişin manevi desteği çok yüksek. Baş edemeyeceğimiz kadar telefon, mesaj alıyoruz. Hem aracı almak isteyenler, hem bayilik isteyenler… Şu an itibariyle ön ödeme alınarak sipariş kaydı yapılmıyor, biz her ne kadar bizi arayanları kayıt altına alsak da… Bu gerçekten hem halkımızın sahiplenmesi açısından hem de finansmanda kolaylık getirmesi açısından önemli bir olay. Bu konuda TOGG kararını kamuoyuyla paylaşacak. Şu aşamada para ödenerek ön sipariş uygulaması başlamış değil.

7-8 SAATTE ŞARJ EDEBİLECEKSİNİZ

Geleneksel araçlara alıştığımız için bunlar elektrikli otomobiller. Bunu prize taktığımızda 7-8 saatte kendi evinizde şarj edebiliyorsunuz. Bir cep telefonunu nasıl şarj ediyorsanıuz bunu da öyle şarj edebileceksiniz. Hızlı bir şarj için bir altyapıya ihtiyacımız var. Bunun için çalışmalara başlamış durumdayız

Benzin istasyonlarında entegre, AVM’lerde bazı otoparklarda zorunlu hale getirilmesi söz konusu olacak. 2022 yılında araç çıktığında şarj altyapısı hazır olacak

FİYATI RAKİPLERİYLE REKABET EDECEK

Fiyat konusu bugünden araçla ilgili bir fiyat verme şansımız yok. Bu ticari bir girişim. İlk araç piyasaya çıktığında rakipleriyle rekabet edebilecek bir fiyatta olacağını bize söylüyorlar.  Rekabetçi bir şekilde piyasaya çıkacak. Şu anda bir fiyat verme şansımız yok. TOGG şunu söylüyor bir marka oluşturuyoruz. Servis ağı satış sonrası her şeyi tamamlamadığınızda bir marka oluşturamazsınız.

 

 

Ayrıntılar Geliyor…

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir