Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Bakan Soylu: Büyük İstanbul planını hazırlıyoruz

Bakan Soylu: Büyük İstanbul planını hazırlıyoruz

admin admin -
16 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AA Editör Masası’nda gündeme dair açıklamalar yapıyor. Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Depremde yardımları STK’ların, belediyelerin kendi başına dağıtmasına izin vermedik. Bu, bizim değil Türkiye Afet Müdahale Planı’nın kararı.

Şu ana kadar Elazığ ve Malatya’da yaklaşık 150 bin kişiye sosyal rehabilitasyon uygulandı.

Olası büyük İstanbul depremi için büyük İstanbul planı hazırlıyoruz.

Vatandaşlarımızın yıkılan binaları, acil yıkılacak binaları, çok ağır hasarlı olarak tespit edilen binalarının paralarını, kanunun da önüne geçerek ödemeye başladık.

Elazığ ve Malatya ile ilçelerinde önümüzdeki nisan ayının sonunda genel perspektif olarak hayat normale dönecek.

“WHATSAPP GRUBU KURDUK”

Muhtarlarla WhatsApp grubu kurduk. Hala WhatsApp grubumuz devam ediyor. Bir taraftan muhtarlarla, bir taraftan sivil toplum örgütleri ile yardım götürdük, bir taraftan gönüllüler yardım götürdü. Yardımı da tek alanda dağıtmadık. Kendi koordinasyonumuzda 4-5 ayrı yapı içerisinde bu yardımı dağıtmaya çalıştık.

TERÖRLE MÜCADELE

Türkiye özellikle çukur olaylarından sonra terörü kaynağında kurutmaya geçti. Sadece teröristle değil kültürel terörizmle mücadele ediyoruz.

İmralı’daki cezaevinin çok ötesinde, çok uzağında köşede bir yer, bir risk söz konusu değil.

PKK bir kadın örgütüdür, bunun üzerine konuşlanmıştır. Bunu ilk kez açıklıyorum: PKK’nın tüm eylemlerinde kadınların bulunma oranı yüzde 56.

Başlattığımız ikna çalışmasıyla 48 terörist teslim oldu. Terör örgütünden ayrılması için ikna ettiğimiz 273 kişi, terör örgütünün bu iklimden ikna edip götürebildiği 130 kişi… Bu, bizim terör örgütünün içerisine duhul etme kabiliyetimizin, terör örgütlerinin ikna kabiliyetinden çok daha üstün, yüksek olduğunu ve doğru bir istikamette gittiğimizin belki de en önemli delilidir.

PKK teröristiyle mücadeleyi tüm kurumlarımız büyük kararlılıkla sürdürüyor ama terörizmle mücadeleyi anaların cesareti bitirecektir.

Doğu ve Güneydoğu, önümüzdeki 10-15 yılın tekstil üretim merkezi haline geliyor.

ÇAKARLI ARAÇLAR

21 bin araç çakar kullanıyordu, şu anda 1440 araç çakar kullanıyor.

DAVUTOĞLU’NUN KAÇ KORUMASI VAR?

Sayın Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti eski başbakanıdır, korunmakla mükellef bir kişidir. Sayın Davutoğlu’nun bugün 63 koruması var.”