Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Azerbaycan’dan Tek Taraflı Ateşkes!

Azerbaycan’dan Tek Taraflı Ateşkes!

admin admin -
49 0

Azerbaycan-Ermenistan sınırında süren çatışmalardan sonra Azerbaycan tek taraflı ateşkes ilan ettiğini ve bu ateşkesin süren çatışmalara yönelik iyi niyet göstergesi olarak algılanmasını istedi. İşte bütün detaylar…

DAĞLIK KARABAĞ SIKINTISI
2 Eski Sovyet Cumhuriyeti olmuş olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ bölgesindeki bu çatışmalar henüz daha Sovyetler Birliği dağılmadığı dönem olan 1988’de başlamıştı. O dönemdeki Azeri nüfusu göç sebebiyle %20’ye kadar gerilediği görülmüştü. 10 Aralık 1991’de pılmış olan ve bölgede kalan Azerbaycan’lıların boykot ettiği referandumda Ermeniler, Azerbaycan‘dan ayrılık kararı şeklinde oylarını kullandı. Dağlık Karabağ bağımsızlığı ilan edilmişti fakat bu giriş uluslararası tanınmayınca iki ülkenin arasında yaptığı savaşta 30 bin kişi öldüğü belirtilmişti.

.

Hem Azerbaycan hemde Ermenistan‘ın Dağlık Karabağ bölgesinde üzerindeki hak olan yerleri almak için süren çatışmalar sonucu Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışma patlak verdi.

1994’teki ateşkesten bu zamana kadar olan sert çatışmalardan biri olduğu söyleniyor.
Ermenistan 18 askerinin öldüğünü açıklarken, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, süren çatışmalarda 12 Azeri askerin yaşamını yitirdiğini belirtti. Hayatını kaybedenler arasında ise sivillerin olduğuda söyleniyor.

2 TARAFTA BİRBİRİNİ SUÇLADI
Dağlık Karabağ hukuken Azerbaycan sınırları içerisinde yer aldığı biliniyor. Bölge Ermenistan’un desteklemiş olduğu Ermeni ayrılıkçıların elinde tutulduğu gözardı edilirken. Sorunun çözülmesi amaçlı yıllarındır görüşmeler yapılıyor. Azerbaycan ve Ermenistan ise çatışmanın başlamasından sonra 2 tarafta birbirlerini suçladığı görülüyor.

Azerbaycan ilk olarak kendi güvenlik çemberlerine ağır silah ve bomba atarlar ile saldırıda bulunduğunu iddia etti. Ermenistan ise Azeri askerlerin tank,ağır silah ve helikopterler ile ateş açtığını söylentisini ortaya attı. Televizyondan verilmiş olan görüntülerde ise çatışmalarda arabaların kurşunlandığı,yandığı ve yerlerde büyük obrukların oluştuğu görülüyor.

ERMENİ İNSANSIZ HAVA ARACI DÜŞÜRÜLDÜ
Azerbaycan, Ermenistan‘a ait insansız hava aracını düşürdüğünü belirtti.
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılmış olan açıklama, Azerbaycan ordusunun cephe hattında Ermeni güçlerinin provakasyonlarını önleme amaçlı olarak, Ermenistan’ın insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

AZERBAYCAN’DAN TEK TARAFLI ATEŞKES İLANI

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı dün yapmış olduğu açıklamada tek taraflı ateşkes kararı alındığını açıkladı.
Kararın uluslararası kamuoyu çağrısından dolaylı olarak alındığını vurguladığı bakanlık açıklamalarında, Azerbaycan‘ın 2 Nisanda’dan itibaren kazandığı toprakların savunmasını ise güçlendirmeye başlatılacağına kararı alındı. Açıklamada, 2 sivilin yaşamını yitirdiği, Azerbaycan’ın en az 12 askeri, Ermeniler hakkında ise 18 askerin öldürüldüğü bildirildi.

Bakü, Ermenistan güçlerinin 21 yıllık süren bu ateşkesi son 24 saat içerisinde 130 defa ihlal ettiğini söylerken, Ermenistan ise Azerbaycan’ın 2 Nisan’da helikopter,obüs ve tanklar ile büyük bir taarruza geçtiklerini belirtti.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir