Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Azerbaycan-Ermenistan Arasında Ateşkes Umudu!

Azerbaycan-Ermenistan Arasında Ateşkes Umudu!

admin admin -
34 0

Uluslararası topluluğun iki taraf açısındanda yoğun bir çaba içine girdiği Dağlık Karabağ‘daki taraflar dün ateşkes ilan ettiler. Dağlık Karabağ‘daki Ermeni güçler dün öğlen erken saatlerde ateşkes ilan etmelerinin ardından Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni güçlerine etkili darbeler vurulduğunu belirtirken ateşkesi teyit etti.

Ermenistan’ın işgali altında olan Dağlık Karabağ‘da geçtimiz cumartesi 22 yıl önceki savaşın aynı mı yaşanacak diye başlayan çatışmalarda ateşkes umudunun doğduğu belirtildi. Dün öğle saatlerinde Ermenistan ateşkes ilan etti. Bu ateşkesin ardından Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde Azeri-Ermeni cephe hattındaki çatışmaların karşılıklı olarak durdurulduğu söylendi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında tarafların anlaşması ile çatışmaların durduğunu bildirdi.

ÖĞLEN 12’DE SAVAŞ DURDU
Bakanlıktan yapılmış olan açıklamada, cephe hattında iki tarafında vardığı anlaşma ile 5 Nisan 2016 saat 12.00’da operasyonların durdurulduğu belirtilmişti. Azerbaycan ordusunun ise işgalden kurtarılan topraklardaki mevzilerini güçlendirme çalışmalarını ise devam edildiği belirtildi. Azerbaycan tarafı 3 Nisan’da tek taraflı ve şartlı ateşkes ilan etmiş fakat Ermeniler operasyonlara devam ettiği görülmüştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev dün Savunma Bakanlığı Merkezi Askeri Hastanesi’ni ziyarette bulundu. Hastanede Ermenistan güçleri ile çatışmadaki yaralı askerleri ziyarette bulunan Aliyev, Azerbaycan ordusunun güçlülüğünden,ordusunun temas hattındaki keni üstünlüğünü daha da güçlendirdiğini belirtti.

GÜÇLÜ DARBELER VURDUK
İlham Aliyev resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamalarda, Ermeni provokasyonunun Azeri ordusundan yeterli darbeler aldığını ve etkili darbelerin vurulduğunu belirtti. Ermenistan’ın barış istemediğini vurgulayan İlham Aliyev, Azerbaycan’ın barış yanlısı olduğunu vurgulayan sözler söyledi. Dağlık Karabağ, Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü içinde çözülmesi gerektiğini belirten Aliyev başka bir çözümün ise olmadığını açıkladı.

LAVROV ve KERRY GÖRÜŞMESİ
İki tarafında ateşkes öncesindeki ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, basın toplantısındaki Kerry’nin, Ermenistan-Azerbaycan arasındaki yaşanmış olan gerginliği hakkında Rus mevkidaşı Lavrov ile telefona görüştüğünü açıkladı. Toner daha sonra,”İki bakan görüşmesinde,Dağlık Karabağ bölgesindeki yaşanan şiddet olaylarının bir an önce son bulması kanaatında olduğunun, Ermenistan ve Azerbaycan‘ı Avrupa Güvenik İşbirliği  Teşkilatı’nın desteğiyle tekrar konuşulmaya çağırıldı” diye açıklamada bulundu.

MİNSK GRUBU ZİYARETİ
Fransa Dışişleri Bakanı Jean Ayrault, Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinin altında planladığı Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanmış olan şiddetli çatışmalar ile ilgili Azeri mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile telefonda görüştüğü belirtildi. Bakanlık, görüşmeyle ilgili yapmış olduğu açıklamada AGİT Minsk Grubu’nun gelecek günlerde Bakü,Erivan ve Dağlık Karabağ‘ı ziyarette bulunacağı belirtildi.

22 YIL SONRA TEKRARDAN
Ermenistan işgali altındaki Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ‘da cumartesi günü çatışmaların şiddetlendiği, her iki taraftan onlarca askerin hayatını kaybettiği kaydedildi.30 bin kişinin öldüğü bu savaşın ardından 1994’te ilan edilen ateşkesin sonrasında en şiddetli çatışmalar yaşanmaya başlarken, çatışmanın başladığı Almanya ve Fransa’da ateşkes için çabalarını yoğunlaştığı biliniyordu.Azerbaycan 16 şehidinin daha olduğunu açıklarken, 4 günlük çatışmalardaki can kaybının iddiası taraflara göre değiştiği belirtilmişti. İki taraf da karşı tarafa ağır zaiyat verdirdiğini öne sürerken, iki tarafında onlarca can kayıpları verdiği anlaşılıyordu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir