Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Avrupa’dan vize açıklaması!

Avrupa’dan vize açıklaması!

admin admin -
34 0

72 maddelik bir kriter detayı olduğunu hemen hemen her fırsatta söyleyen Juncker Türkiye cephesinden gelen tepkilerin normal olduğunu ancak Avrupa’da hiç kimsenin bu sürecin önünü kesmek için bir çalışma içerisinde olmadığını belirtti. Juncker kriterlerin tamamlanması halinde süreç için yeni bir sayfa açılacağını ve formalite olan imzaların ardından Türk  vatandaşların Avrupa’nın blirli ülkelerine vizesiz seyahat imkanı bulacaklarını belirtti.

Oldukça yorucu ve uzun bir maratonun Türkiye tarafından kabul edildiğini belirten Jean Juncker sürecin sonlarına doğru yaklaşan Türkiye’nin kendilerine anlık raporlar halinde tamamladıkları kriterleri sunduğunu ve çabuk bir çözüm arayışında olmalarının da farkında olduklarını belirtti.

Sürecin sona ermesi yada sulanması gibi bir düşünceleri asla olmadığını belirten Jean Juncker kriterlerin tamamlanması halinde yapılacak oylama ile birlikte inanıyorum ki Türkiye AB üyesi olma yolunda önemli bir eşiği de arkasında bırakacak derken Türk yetkililerin yapmış olduğu mülteci tehditlerinin ise gereksiz ve ortam gerici olarak lanse edildiğini belirtti. Bilindiği gibi AB ve Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği Türkiye mültecileri para ve vizesiz dolaşım karşılığında geri alacağını belirtmiş ve 72 maddelik kriterleri de sağlama yolunda önemli adımlar atmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir