Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Atatürk’ün Savaronasının son durumu.

Atatürk’ün Savaronasının son durumu.

admin admin -
23 0

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam ülkeleri zirvesi için misafirlerin ağırlandığı Savarona yatı tekrar gündeme geldi. Tarihi Savanora yatının tekrar gündeme gelmesine neden olan olay ise yatın açık olan platformunun kapatılmasıydı. Uzun zamandır böyle bir restorasyon görmeyen Savarona yatının bu hali görenleri şaşkınlığa uğrattı.

 Tarihi yat 85 yıllık tarihi gemi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emriyle 2013’ün sonlarında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca kiralanmış ve işadamı Kahraman Sadıkoğlu tarafından restore edilmişti.

  Yıllardır Atatürk’ün yadigârı olarak görülen Savarona yatının özellikleri nedir? Onu önemli kılan nedir?

 1931 yılında Amerikalı bir mühendis tarafından projesi çizilen ve tasarlanan Savarona yatı Almanya’nın tersane şehri Hamburg ’ta yapılmıştır. Fakat bu geminin o dönemki ederi ve maliyeti 5 milyona yakındır.  Savarona yatına ilgi Türk yetkililer tarafından 1930’lu yıllarda başlamıştır. Özellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün bu yat için özel bir alakasının olduğunu dönemin kaynakları yazmaktadır.

 Savarona yatı Mustafa Kemal Atatürk vefat etmeden 10 ay önce Türk hükümeti tarafından satın alınıyor. Aslında bu bir nevi sağlık problemleri oldukça kötü olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bir armağan olarak düşünülmüş olsa gerek.23 Şubat 1938’de Türkiye tarafından satın alınan Savarona yatında Mustafa Kemal Atatürk sadece 56 gün vakit geçirmiştir. Savarona yatının alınmasında Gazi’ye moral vermek amacının da güdüldüğü söylenebilir. Uzun, yorucu bir askerlik hayatı ve politik çekişmelerin bıraktığı stres dolu hayattan uzaklaşmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk bu tarihi yatta güzel zamanlar geçirse de gemi Atatürk’ün hastalığına derman olamıyor.

 Savarona yatı uzun zaman atıl olarak kalıyor, yatta eğitim amaçlı kullanılıyor. Hatta 1979 yılında bir yangında büyük zarar görüyor. Söz konusu olaydan sonra kullanılıp kullanılmaması tartışılıyor. Eğitim gemisi olarak kullanılan Savarona daha sonra hizmetten alınıyor ve deniz müzesine devrediliyor.

 Savarona yatının yangından sonra kendine gelemediği anlaşılıyor.1990 yılının başlarında gazetelerde Savarona yatının hurdaya çıktığı yazılıyor. Bu yazıdan sonra yata ilgi ve alaka artıyor. Dönemin saygın iş adamlarından Kahraman Sadıkoğlu devreye giriyor ve yat belli bir süreliğine iş adamı tarafından kiralanıyor.

                            SAVARONA YENİDEN YARATILIYOR

 Kiralandıktan sonra büyük bir değişime uğruyor. Yenileme çalışmaları için çok büyük bir meblağ harcanıyor. Çalışmayan aksamları yenileniyor. 50 milyon Dolarlık bir harcama sonrasında gemi modern bir görünüme kavuşuyor.

 3 yıl önce ilk sahibinden Türkiye Cumhuriyeti tarafından bedeli ödenerek geri alınıyor. Tekrar restorasyona girişiliyor. Süit odaları yenileniyor, Türk ve dünya lezzetlerinin sunulduğu bir mutfak ile çehresi daha da değişiyor.

                                           KİMLERİ AĞIRLADI?

 Savarona ünlü isimlere de misafirlik yapmıştır. Nicole Kidman, Modacı Valentino, Sharen Stone, Tom Cruıse bu isimlerden bazılarıdır. Ayrıca Monaco prensleri başta olmak üzere pek çok devlet adamını da ağırlamıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir