Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Atatürk gençliği haykırdı: “Atatürk’ü yüreğimizden silemezsiniz”

Atatürk gençliği haykırdı: “Atatürk’ü yüreğimizden silemezsiniz”

admin admin -
29 0

 Talim Terbiye Kurulunun yeni oluşturmayı düşündüğü taslağa bir tepki de Türkiye Liseliler Birliğinden geldi. Milli mücadelemizi başlatan ve emperyalist güçlere karşı büyük bir zafere imza atan Türk ordusunun komutanı Mustafa Kemal Atatürk olmadan tarih kitabı yazmak gibi ancak art niyetlilerin yapacağı bir iştir.

 George Washington olmadan bir ABD tarihi, Bismarck olmadan bir Alman tarihi kitabı yazmak ne kadar mümkünde Atatürk olmadan da bir Türk tarihi asla yazılamaz. Bu bilince sahip olan Türkiye Liseliler Birliği Anadolu’nun farklı bölgelerinde yapılmak istenenleri anlatmaya çalışıyor. Her ne kadar malum medya organları bu durumu görmezden gelse de bir yerlere mesaj ulaşıyorsa mutlaka tesir edecektir.

  MEB Talim Terbiye Kurulu’nun yayımladığı Tarih dersleri taslağında başta Atatürk olmak üzere milli mücadeleden bahsedilmemesi üzerine tepkilerini göstermek isteyen genç liseliler Talim Terbiye Kurulunun önünde bir araya geldiler. Liselilerin tepkisine Cumhuriyet Kadınları Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Dilek Gözütok da destek verdi. Burada liseli gençler bir basın konuşması yaptı ve daha sonra söz konusu yayımlanan taslağı buruşturarak çöpe attılar. Böylece taslağa tepkilerini gösterdiler.  Basın açıklamasından sonra öğrenciler Atatürk’ü ders kitaplarından asla sildirmeyeceklerini belirttiler.

 Türkiye Liseliler Birliği (TLB) Genel Başkanı Bora Çelik, taslağın hiçbir bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin geçmediğini, Türk milleti yerine ümmet, Osmanlı ümmeti gibi kavramların geçtiğini ve Türkiye Cumhuriyeti yerine Cumhuriyet Türkiye’si kavramlarının kullanıldığını belirtti. Bora Çelik ayrıca Türkiye tarihi ifadesine de tepki gösterdi. Bu tanımın doğru şeklinin Türkiye Cumhuriyeti Tarihi olması lazım geldiğini ifade etti.

 Aslında bu mevzu tartışmalıdır.  Osmanlı Devleti  Türk ismini içeren bir ada sahip değildi. Ama bu Osmanlı Devleti’nin bir Türk devleti olmadığı anlamına gelmez. Anadolu topraklarına 1176 Miryakefalon Savaşından sonra Bizans ve Avrupa artık Türkiye demeye başlamıştır. Çünkü o topraklarda artık Türk egemenliği söz konusudur. Neticede 1176 yılından itibaren Anadolu toprakları Türkiye olarak adlandırılmıştır. Türkiye Selçukluları, Anadolu Selçukluları bu topraklarda Türk halkının egemen olduğu devletlerdir. Şu da bir gerçektir ki Türkler sayısız devlet kurmuşlardır fakat Türk isminin devlet adında kullanıldığı iki devlet vardır. Bunlardan birincisi Göktürk Devleti’dir. Sonuncusu da Türkiye Cumhuriyetidir.

 Bora Çelik konuşmasında yeni hazırlanan anayasa ile Türkiye Cumhuriyetinin bölünmesinin yolunun açılacağına da vurgu yaptı. Atatürk ’süz anayasa yapma çalışmalarına da bir cumhuriyet yurttaşı olarak tepki vermek zorunda olduklarını ifade etti.

 

               ATATÜRK’Ü YÜREĞİZMDEN SİLEMEZSİNİZ

 Bora Çelik sözlerini söyle sürdürdü: Atatürk’ü hem kitaplardan hem de anayasadan silemezsiniz. Çünkü Atatürk Türk milletinin yüreğindedir. Derinlerdedir. Küresel güçler yenidünya düzeninde ulusal devletlere savaş açmıştır. Bu gerçeğin bilincinde olmalı ve bu güçlerle savaşmalıyız. Türkiye Liseliler Birliği Genel Başkanı Bora Çelik  Atatürk’ü hem yüreklerden hem de kitaplardan asla silinemeyeceğini belirtti.

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir