Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Apple’dan son dakika Çin kararı!

Apple’dan son dakika Çin kararı!

admin admin -
18 0

Çin’in Vuhan şehrinden dünyaya yayılan koronavirüs salgını sonrası teknoloji devleri de radikal önlemler almaya başladı.

Vuhan şehri civarında bir çok tedarikçisi bulunan Apple önce tüm çalışanlarına Çin’e seyahat etme yasağı getirdi ardından ülkedeki üç mağazasını kapattı. Tehdidin büyümesi üzerine Apple ülke çapındaki tüm mağazalarını kapattığını duyurdu. Apple’dan yapılan açıklamada “Tüm kalbimiz, koronavirüsten etkilenen ve bu salgını sonlandırmak için gece gündüz çalışan insanlarla birlikte… Salgına karşı tedbir almak ve sağlık uzmanlarının tavsiyelerine dayanarak, Çin’daki tüm kurumsal ofislerimizi, mağazalarımızı ve iletişim merkezlerimizi 9 Şubat’a kadar kapatıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

AMAZON, ÇİN’DEKİ ÇALIŞANLARIN ÜLKE DIŞINDA ÇIKMASINI DA YASAKLADI

Bir başka teknoloji devi Amazon ise tüm çalışanlarına Çin’e seyahat etme yasağı koyarken, Çin’deki çalışanlarını da Çin’den ayrılmamaları gerektiği uyarısında bulundu. Amazon, Çin’deki çalışanlarına iki hafta süreyle evden çalışabileceklerini duyurdu.

FACEBOOK, MİCROSOFT VE GOOGLE ALARMDA

Facebook ve Microsoft da benzer şekilde çalışanlarına Çin’e seyahat etme yasağı getirdi ve Çin’de görev yapan şirket çalışanlarına evden çalışma talimatı verdi. Aynı tedbirleri alan Google, seyahat yasağı ve evden çalışma önlemlerinin dışında Çin’deki tüm ofislerini kapattığını duyurdu. 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ