Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Anız Yangını Diyarbakır ve Mardin’i Vurdu: 11 Kişi Hayatını Kaybetti

Anız Yangını Diyarbakır ve Mardin’i Vurdu: 11 Kişi Hayatını Kaybetti

haberci haberci -
58 0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Açıklamalar

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan Mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam anız yangını meydana geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangın nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 78 kişinin de yangından etkilendiğini duyurdu. 6 yaralı hastanede tedavi altında olduğunu aktardı.

Yoğun Bakımdaki Hastaların Durumu

Koca, Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 4’ü entübe 5 hastanın yoğun bakımda olduğunu belirtti. Şanlıurfa’da da bir hastanın entübe olarak tedavi gördüğünü aktardı.

Rahmet ve Geçmiş Olsun Dilekleri

Koca, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet dilerken, yaralılara geçmiş olsun dileklerini iletti. Olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi gönderildiği belirtildi. Yangınların ilgili birimler tarafından söndürüldüğü ve soğutma çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Adalet Bakanı Y Tunç’tan Açıklama

Adalet Bakanı Y Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yangınla ilgili adli soruşturma başlatıldığını belirtti. Tunç, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu’nun Açıklamaları

İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu, Diyarbakır’da 8 bin 100 dönüm arazinin zarar gördüğünü, Mardin’de ise 7 bin dönüm arazinin yangından etkilendiğini açıkladı. Toplam 556 küçükbaş hayvanın telef olduğunu belirten Karaloğlu, 6’sı yoğun bakımda olan 78 vatandaşın tedavisinin sürdüğünü ifade etti.

Karaloğlu, yangının çıkış sebebinin henüz kesinleşmediğini belirterek, sosyal medyadaki iddialara itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasının ardından vatandaşların zararlarının giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir