Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Anıtkabir’e uğramayana devlet nişanı verilir mi?

Anıtkabir’e uğramayana devlet nişanı verilir mi?

admin admin -
41 0

 Türkiye’ye yıllardan beri devler başkanları gelmiş ve bu devlet başkanları ve siyasi liderlerin ilk durağı hep Mustafa Kemal’in aziz kabri Anıtkabir olmuştur. Bu durum yıllardır böyle olagelmiştir. Anıtkabir bir milletin liderinin, kurucusunun yattığı bir yer olarak her zaman değerini korumalıdır. Oysaki günümüzde Anıtkabir gelen misafirlerden uzak tutuluyor. Son örneğini şu son on günde gözlemledik.  Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz ve İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bilindiği gibi resmi ziyaretlerde bulunmak üzere ülkenin başkenti Ankara’ya geldiler. Beklenen bu misafirlerimizin Atatürk’ün kabristanı Anıtkabir’i ziyaret etmeleriydi. Çünkü Türk diplomasisi bunu yıllardır aksatmıyordu. İktidarda kim olursa olsun, başbakan kim olursa olsun bu diplomasi devamlılık arz ediyordu. Lakin olmadı, yarım saatlerini ülkenin ilk Cumhurbaşkanını ziyaret etmek için ayırmadılar. Herhalde zamanları yoktu (!) Ya da birileri onlara Atatürk’ü, milli mücadeleyi anlatma gereği duymamıştı. Belki de birileri onlara Atatürk’ten bahsetmişlerdi ama nasıl bahsetmişlerdi. Bu muamma!

 Misafirler Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Beştepe Sarayı’nda ağırlandılar ama milletin yüreğinin attığı Anıtkabir’e götürülmediler. Biliyoruz, protokol kuralları vardır, diplomatik hassasiyetler önemlidir ikili ilişkilerde. Hem Suudi Arabistan kralının hem de İran liderinin söz konusu ziyarete kendi kültürleri açısından baktığımızda hoş görülecek tarafları olabilir. Her iki ülkenin liderlerinin böyle bir saygıyı göstermemek haklarını da belki maruz görebiliriz. Ama çok kısa bir zaman aralığında Anıtkabir’e bir nazik gezi düzenlense dahi bu yeterli olabilirdi. Atatürk’ün aziz hatırasına saygı duyulmasını ülkemize gelen her misafirden beklemek hakkımızdır.

 

                                DEVLET NİŞANI VERDİLER

 Diğer yandan CHP milletvekili Mahmut Tanal’da meclise soru önergesi verdi ve bu soru önergesinde Ahmet Davutoğlu’na hitaben Anıtkabir’i ziyaret etme lütfunda dahi bulunmayan bir lidere neden devlet nişanı verildiğini sordu. Tanal’ın soru önergesi aslında içinde haklı tarafları bulunan ve düşündüren bir soru önergesidir. Soru önergesi aynen şu şekilde:

 “Şimdiye kadar hiç bir Suudi Kralı, Ankara’ya yaptığı resmi ziyarette Anıtkabir’e ziyarette bulunmamıştır. Kral Abdülaziz de yaptığı ziyarette Anıtkabir’i ziyaret etme lütfunda bulunmamıştır. Ülkemizin kurucu değeri olan Atatürk’e olan karşıtlığıyla bilinen zatın Anıtkabir’i ziyaret etmemesi ülkemize hakaret değil midir? Anıtkabir’i ziyaret etmeyen bir ülke liderine devlet nişanı ve madalya verilmesi ne kadar doğrudur? Anıtkabir’i ziyaret etmeyen Suudi Kralı’na neden devlet nişanı veriliyor?

 Milletler kahramanlarıyla övünür; Almanlar Bismarck ile Fransızlar Napolyon’la… Ama biz en büyük kahramanımızı yabancı misafirlerimizden kaçırıyoruz. Unutmayalım ki devran dönecek, şartlar değişecek, bakanlar, başbakanlar değişecek. Hükümetler gidecek, yeni hükümetler gelecek ama tek gerçek Anıtkabir Ankara’nın bozkırında bir meşale gibi hep yanacak.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir