Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Anadolu’nun Tarihi Kültepe Kazıları Devam Ediyor

Anadolu’nun Tarihi Kültepe Kazıları Devam Ediyor

haberci haberci -
50 0

Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri

6 bin yıl öncesine dayanan Anadolu’nun ilk yazılı tabletlerinin bulunduğu Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri, Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kentin kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

Kazı Çalışmaları

Kayseri’nin 24 kilometre uzağında bulunan Kültepe Ören Yeri’nde, yönetim binaları, dini yapılar, evler, dükkanlar ve atölye kalıntıları bulunmaktadır. 1948 yılından bu yana devam eden kazı, restorasyon ve envanter çalışmaları, Kültepe’yi Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmiştir.

76. Yıl Kazı Çalışmaları

Kültepe Kaniş Karum Ören Yeri’nde, 76’ncı yılında kazı çalışmaları başlamıştır. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yeni kazı sezonunun başlangıcında ören yerini ziyaret ederek kazı çalışmalarına katılmıştır. Başkan Büyükkılıç, Kültür Bakanlığı ile yürütülen iş birliğine vurgu yaparak Kültepe kazılarının önemine dikkat çekmiştir.

Kazı Başkanı’nın Açıklamaları

Kazı Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kültepe kazılarının tüm Anadolu’nun ve Yakın Doğu’nun tarihine ışık tuttuğunu belirterek, 76. sezonun hedefinde günümüzden 5 bin yıl öncesine tarihlenen saray yapılarını araştırmak olduğunu ifade etmiştir. Amacın Kültepe’nin ve Kayseri’nin tarihini daha da erkene çekmek olduğunu vurgulamıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir