Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. Amerika’da yapılan “Müslümanları istiyor musunuz” anketi

Amerika’da yapılan “Müslümanları istiyor musunuz” anketi

admin admin -
37 0
Halk Müslümanlara kapıları kapatın dedi
ABD başkanlık seçimleri önce ülke genelinde yapılan ankette “Müslümanları Amerika’da istiyor musunuz” diye soruldu. Paris’te gerçekleşen terör saldırılarında 130 kişinin öldürülmesinden sonra Amerika’da tekrar 11 eylül sendromu başlamış gibi görünüyor. Amerikalıların güvenlik kaygıları gerekçesiyle Müslümanlara kapıların kapatılması gerektiği görüşünde. Yapılan ankete katılanların %40’ı Müslümanların Amerika’ya gelmesinin engellenmesi görüşünde.  Amerika halkının yalnızca %1 lik kısmı Müslüman ve çeşitliliği arttırmak isteyen Amerika; bu seçimde Müslümanların da Amerika’ya ait olup olmadığını oylayacak. Donald Trump’un başını çektiği cumhuriyetçi kitlenin ise %60 Müslümanları Amerika’da istemiyor. 
Turmp’un yükselişi terör saldırılarına bağlandı
Irkçı ve İslamofobik bi siyaset yürüten Cumhuriyetçi aday Trump’un yükselişi de Paris saldırılarına bağlanıyor. Çünkü daha önce de aynı politikaları yürüten Trump %30 oy alırken saldırılardan sonra oy oranı %38’e çıkmış durumda. Trump; Avrupa’daki Suriyeli mültecilerin, kadınları taciz ettiğini ve şiddet uyguladığı yönünde iddialarda bulundu. ve  Seçim propagandasını Paris terör saldırıları ve güvenlik endişeleri üzerinden yapan Trump’un bu siyaseti korku pompalamak olarak yorumlayanlar da var.
 
Trump: “Amerika’daki Müslümanların %25’i şeriatçıları destekliyor”
Trump’un sık sık kullandığı argüman ise Amerika’da yaşan Müslümanların buradaki hayata adapte olamadığı ve şeriat kanunu desteklediği yönünde. Yaptırdığı bir araştırmaya göre Amerika’da yaşan Müslüman halkın %25’i cihat amacıyla Amerikalılara şiddet uygulamayı doğru buluyor. Ayrıca içlerinde az da olsa bir grubun Amerika’da şeriat kanunlarının uygulanmasını istiyor.
 
Trum’un siyaseti; Amerikalıların genelinden destek bulamadı.
Yaptığı siyaseti korku ve kaygı üzerinden oy toplamak olarak yorumlayan Amerikalılar ise ‘hepimiz Müslümanız’ pankartlarıyla Trump’un ırkçı siyasetine tepki gösterdi. Müslüman,Yahudive Hristiyan dernekleri Trump Tower önünde gelerek tepki gösterdi. Bir çok sanatçının da tepki gösterdiği Trump’a en büyük tepki Obama’dan geldi. Amerikan tarihinde ilk kez bir cami ziyaret eden Obama caminin açılışında artan islamofobiyi eleştirdi. Birçok Müslüman ünlüden de Trump’a tepki geldi. Bunların başında Muhammed Ali,Mehmet Öz,Mohamed El-Erian,Ice Cube ve Snoop.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir