Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya’da Endüstriyel Eylemler ve İş Gücü Kaybı Artıyor

Almanya’da Endüstriyel Eylemler ve İş Gücü Kaybı Artıyor

haberci haberci -
56 0

2022’de 674 Bin İş Günü Kaybı

Almanya’da 2022’de 674 bin iş günü kaybı yaşandı. Geçen yıl yaklaşık 1 milyon kişinin katıldığı grevler sonucunda ise bu rakam 1,5 milyon iş günü kaybına yükseldi.

2015’ten Sonra Rekor Endüstriyel Anlaşmazlık Sayısı

Geçen yıl 10 binden fazla iş bırakma eyleminin eşlik ettiği 312 endüstriyel anlaşmazlık kaydedildi. Bu, 2006’dan beri tutulan endüstriyel anlaşmazlık sayısında en yüksek rakam oldu.

2024’ün “Yoğun Endüstriyel Eylemlerin Yaşanacağı Yıl” Olması Bekleniyor

2024’te Almanya’da yoğun endüstriyel eylemlerin yaşanacağı öngörülüyor. Alman Demir Yolları’nda tren makinistlerinin grevleri, çiftçilerin protestoları, Lufthansa yer personeli ile havalimanları güvenlik personeli grevleri gibi olaylar ülkenin gündemini meşgul ediyor.

Almanya Uluslararası Karşılaştırmalarda 8. Sırada

WSI’nin verilerine göre 2013-2022 yılları arasında uluslararası karşılaştırmalarda Almanya 8. sırada yer aldı. Belçika, 1000 çalışan başına endüstriyel eylem nedeniyle en fazla gün kaybının yaşandığı ülke olurken, Almanya’da bu rakam 18 gün olarak kaydedildi.

WSI: “Almanya’da Reel Ücret Kayıpları Endüstriyel Anlaşmazlıkları Artırıyor”

WSI, Almanya’da geçen yıl yaşanan olağanüstü yüksek enflasyon ve reel ücret kayıplarının endüstriyel anlaşmazlıkları artırdığını belirterek, ülkedeki demografik gelişmelerin çalışanların konumunu güçlendirdiğini vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir