Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Aktarlara Şifalı bitki satma yasağı geldi.

Aktarlara Şifalı bitki satma yasağı geldi.

admin admin -
39 0

Aktarlar, Baharatçılar ve Benzeri Dükkânlar Genelgesi yasasının yürürlüğe girmesiyle aktarları ilgilendiren pek çok yasak geldi:

Aktarlar hijyen kurallarına uyacak.
Satışına belli standartlar getirilen bitkisel ürünler hijyenik kurallara göre paketlenip satılabilecek. Kapalı olmayan ürünlerin satışı yasaklanacak.

Aktarların bitkisel karışım hazırlayıp satması yasaklanacak.
Bir dönemi sona erdirecek yeni yasada dikkat çeken bir diğer husus ise aktarların şifalı ilaç hazırlayıp satması yasaklanıyor. Birçok aktar bilimsel altyapısı olmadan ‘şifalı bitki’ diye tabir edilen farklı bitkileri karıştırıp ilaç yapması yasaklanacak. Aktar vitrinlerinde sık sık görülen ‘kelliğe çare bulundu’, ‘cinsel güç arttırıcı bitki’, ‘diyabete doğal çare’, ‘nezleye iyi gelir’… gibi yazıları bundan böyle göremeyeceğiz. Çünkü vitrinlere asılan ve tüketiciyi kandıran bu yazılara da yasak geldi.  Doktorların kocakarı olarak gördüğü karışımlar faydalı olmak bir yana sizi sağınızdan edebilecek kadar zararlı.  Aktarlar her ürünün Türkçe ve literatürdeki Latince adını da koymak zorunda olacak.

Aktarlar tarım ilaçları ve zehirli ilaçlar satamayacak. 
Tarım ilaçları ve çeşitli böcek öldürücü ilaçları gıda ürünleriyle bir arada satan akarlara bir yasakta bu alanda geldi. Bundan böyle aktarların zirai ilaçları satması tamamen yasaklanacak. Aktarlarda tam 71 tane tehlikeli ürünün satışı yasaklandı. kuduz böceğinden pire otuna Adasoğanından balık otuna kadar pek çok kimyasal ilacın aktarlarda satılması yasaklandı. Aktarlık belgesi il sağlık müdürlüklerinden alınabilecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir