Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. AB’den kritik vize uyarısı!

AB’den kritik vize uyarısı!

admin admin -
35 0

Mayıs ayının sonları yada Haziran ayının başlarında koyulan 72 kriteri karşılaması beklenen Türkiye’nin önüne bir engel daha çıktı. AB üyesi olan ülkeler vizesiz serbest dolaşım hakkının istendiği zaman kaldırılabileceğini ve bunun kendi insiyatifleri doğrultusunda uygulama konacağını içeren maddeleri vize muafiyeti dosyalarına koymuş durumda.

Türkiye’nin herhangi bir eksi puanına tedbir olarak bu kararı aldıklarını açıklayan AB ülkeleri gelecek olan tepkiyi merakla beklemeye koyulmuş durumda. Özellikle kriterleri çok dikaktli inceleyen Türkiye’nin konulmuş olan bu önlem maddesini ne derece ciddiye alacağı bilinmese de hükümet partisini direk hedef alan bu uygulamanın serbest dolaşım hakkını derinden etkilemesi de bekleniyor. Son zamanlarda AB tarafından Türkiye’ye iki kez gönderilen ancak yok hükmünde sayılan Türkiye raporlarının önemine de dikkat çeken AB bu raporların hazırlanma ve kabul ediliş sürecine bakıldığı zaman herhangi bir art niyet aranması mümkün değil ifadelerini kullanarak Türkiye ile olan ipleri biraz daha gerdirdiler.

Sığınmacılar ile ilgili sorun çıkması halinde yada gelen mültecilerin kötü bir hayat sürmesi ile birlikte ortadan kalkacağı açıklanan vize muafiyetinin ilerleyen günlerde tartışmaları da beraberinde getirmesi bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir