Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. ABD’de Organ Nakli Sonrası Kişilik Değişiklikleri Araştırması

ABD’de Organ Nakli Sonrası Kişilik Değişiklikleri Araştırması

haberci haberci -
99 0

Colorado Üniversitesi’nde Yapılan Çalışmaya Göre Organ Nakli Sonrası Kişilik Değişiklikleri

Colorado Üniversitesi’nde görevli bilim insanları, Transplantology dergisinde yayınlanan araştırmalarında organ nakli sonrası kişilik değişikliklerini inceledi. 47 organ nakli vakası üzerinde yapılan araştırmada ilginç sonuçlar elde edildi.

%89’luk Bir Kesimde Kişilik Değişiklikleri Tespit Edildi

Bilim insanları, 23 kalp nakli ve 24 diğer organ nakli vakasını detaylı bir şekilde inceledi. Yapılan araştırmada, organ nakli olan kişilerin %89’unun kişiliklerinde değişiklikler olduğu belirlendi. Özellikle kalp nakli olan bazı insanlarda gıda, sanat, cinsel yönelim ve alışkanlıklarında değişiklikler gözlendi.

Kalp Nakli Alan Kişilerde ilginç Değişimler

1990 yılında genç bir müzisyenin kalbini alan bir hastanın, nakil sonrasında “derin bir müzik aşkı” duymaya başladığı da rapor edildi. Bu durum, organ nakli sonrası kişilik değişikliklerinin ne kadar farklı olabileceğini gösteriyor.

Bedendeki Hücrelerin de Etkilendiği Tespit Edildi

Colorado Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, sadece kalpteki değil, bedendeki hücrelerin de etkilendiğini belirttiler. Yapılan çalışma, organ nakli sonrası kişilik değişikliklerinin sadece kalp nakli alıcılarında değil, diğer organ nakli alıcılarında da görülebileceğini ortaya koydu.

Araştırmacılar, “İki grup arasındaki benzerlikler, organ nakli alıcılarının kişilik değişikliklerinin organ türüne bağlı olmadığını, herhangi bir organ nakli sonrasında ortaya çıkabileceğini göstermektedir” şeklinde açıklamalarda bulundular.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir