Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. ABD ve Rusya Uçakları Birbirini Taciz Etti

ABD ve Rusya Uçakları Birbirini Taciz Etti

admin admin -
31 0

Daha öncede Donald Cook Destroyerini taciz eden Ruslar, 14 Nisan tarihinde SU-27 Avcı uçağı ile,  ABD. ye ait RC-135U tipi casus uçağa çarpacak kadar yaklaştı.

Hafta başında Rus savaş uçaklarının Donald Cook  gemisini tacizinin şokunun üzerinden çok geçmeden, ikinci tacizde it dalaşı ile geldi. Yaşanan olay hakkında ki açıklamaları ABD nin Avrupa Kuvvetler Komutanı Danny Hernandez şu şekilde açıklamada; “RC-135U tipi gözlem uçağımız uluslararası sularda bir Rus  SU-27 tipi bir avcı uçağı tarafından 15 metre yakınına kadar yaklaşarak taciz etmiştir. Tehlikeli ve son derece amatörce yapılan bu hareket, çok yüksek hızda ve uçağımızın 15 metre yakınından geçerek  uçağın yön değiştirmesine sebep olmuştur. Bu profesyonellik dışı hareketlerin, istenmeyen bir kazaya sebep olma riski yüksektir ve böyle bir durumda gerçekleşen olayların sonuçlarına da katlanmak zorunda kalacakları kesindir” denildi.

Cevaben Rus savunma bakanlığı sözcüsü Konaşenkov; İddaaların asılsız olduğu ve olayın gereğinden fazla abartıldığını söyledi. Rus sözcü Uluslar arası sulardan Rusya üzerine yüksek hızda seyreden menşei bilinemeyen bir uçan cismin yaklaştığı ve o sırada Baltık denizinde görevde olan SU-27 tipi avcı uçağımızın takibi sonucu uçan aracın ABD ye ait RC-135U tipi bir casus uçak olduğu ve casus uçağın SU-27 avcı uçağını gördükten sonra geriye döndüğünü bildirdi. Bu esnada herhangi olumsuz ve tehlikeli durum meydana gelmemiştir dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir