Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. 2. Hızlı Tren Projesi Başladı Mı?

2. Hızlı Tren Projesi Başladı Mı?

admin admin -
25 0

İstanbul-Ankara arasını4 saatten 1,5 saate düşürecek olan hızlı tren projesi için düğmeye basılarak hem İstanbulluların hem de Ankaralıların yüzünü güldürdü. 5 yılda bitecek olan proje toplamda 5 milyar dolara mal olacak.

Sincan Çayırhan İstanbul hızlı tren projesiyle ilgili ÇED raporunun tamamlanmasının ardından proje için harekete geçildi. TCDD’nin yapımını üstlendiği projenin 3 etapta tamamlanması planlanıyor. İlk etap Sincan-Adapazarı, ikinci etap Adapazarı-İstanbul ve üçüncü etap Sarıyer-Başakşehir hattı olacak. 414 kilometrelik bir mesafeyi kapsayan hızlı tren projesinde üçüncü köprüyle de bağlantılı olacak. Kocaeli Kartepe’den den başlayacak olan tren yolunun geçeceği iller arasında; İzmit, Derince, Dilovası’ndan Gebze, Tuzla, Pendik’e değin, Sultanbeyli, Kartal, Sancaktepe, Maltepe, Ataşehir gibi  İstanbul ilçeleri ve Ümraniye, Çekmeköy, Beykoz hatları 3. Köprüye bağlanacak olan hızlı tren hattının bu ayağı 6 milyar 760 TL’ye mal olacak.

Ayaş, Çayırhan, Esenboğa Havalimanı ve Çayırhan’dan Mudurnu Vadisi’ne kadar olan kısım Adapazarı ve Kocaeli üzerinden İstanbul’a uzanacak. Halkalı yüksek hızlı trenin son durağı olacak.

Saatteki hızı 350 kilometre hıza çıkabilecek trenle seferler çift yönlü olarak yapılacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir