Atatürk Haber

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 1999 depreminde uyandırmaya kıyamamışlardı! Dün ile bugün arasındaki fark

1999 depreminde uyandırmaya kıyamamışlardı! Dün ile bugün arasındaki fark

admin admin -
13 0

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından Malatya başta olmak üzere birçok ilde büyük hasar meydana geldi. Depremin yaşandığı ilk anlardan itibaren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca soluğu depremin yaşandığı bölgede aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise gelişmelerle ilgili bakanlardan bilgileri alırken sabahında deprem bölgesine gitti. 

 

DÜN İLE BUGÜN ARASINDA BÜYÜK FARK

1999 yılında yaşanan ve binlerce kişinin evlerinden olmasına neden olan Gölcük depremi hafızalardaki yerini korurken o döneme ait en çok hatırlanan şeylerden biri de devletin deprem bölgelerine yapması gereken lojistik desteğin ve kurtarma ekiplerinin günlerce bölgelere intikal etmemesiydi. 

 

UYANDIRMAYA KIYAMADIK

Gece yaşanan deprem marmara bölgesini adeta yıkarken dönemin başbakanı Ecevit ise evinde uyuyordu. Depremin yaşandığını sabah vakitlerinde öğrenen Ecevit’in bu durumunu yardımcıları ise ‘Uyandırmaya kıyamadık’ gibi trajikomik bir cümle ile özetliyordu. 

BUGÜN İSE ANINDA MÜDAHALE EDİLDİ

Elazığ’da yaşanan 6,8’lik depremin hemen sonrasında arama ve kurtarma ekipleri bölgeye sevk edilirken Cumhurbaşkanlığı ve AFAD’ın koordinesinde ülkenin dört bir tarafından yardımlar saatinde deprem bölgesine ulaştı. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin ilk saatlerinde deprem bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Daha sonra ise Elazığ Valiliğinde basın toplantısı düzenlendi.

ERDOĞAN BİZZAT İLGİLENDİ

Başkan Erdoğan, Elazığ’da depremde hayatını kaybeden anne ile oğlunun cenaze törenine katıldı. Erdoğan daha sonra Sürsürü’de incelemelerde bulundu. Erdoğan, Malatya’da da süratle adımların atılacağını açıkladı. 

DEPREMİN İLK SAATLERİNDEN İTİBAREN LOJİSTİK DESTEK 

Deprem bölgesine yardımlar yurdun dört bir yanından gelmeye devam ederken şu ana kadar 8 bin 965 çadır, 17 bin 188 yatak, 34 bin 595 battaniye, 524 yastık çarşaf seti, 1563 ısıtıcı, 4 mobil mutfak, 2 sahra mutfak kiti, 7 ikram aracı yönlendirildi.

Ayrıca bölgeye AFAD, JÖAK, STK, UMKE VE İtfaiye ekipleri başta olmak üzere 3530 personel ve 499 araç takviyesi yapıldı.